Przez Szwecję do Lizbony. Jadą rowerami na Światowe Dni Młodzieży
Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika przy Rue du Bac w Paryżu była symbolicznym rozpoczęciem II etapu wyprawy rowerowej do Lizbony w ramach projektu "Rozkręć wiarę". Dwóch uczestników tej pielgrzymki – ks. Grzegorz Kierpiec i Marian Butor – mają za sobą już 2 tys. przejechanych kilometrów. Wyruszyli ponad 2 tygodnie temu wybierając nietypową trasę.
Rowerzyści najpierw pociągiem dojechali do Świnoujścia, następnie promem do Szwecji i stamtąd dopiero ruszyli na jednośladach. Przejechali Szwecję, Danię, Niemcy, Holandię i Belgię. W ten sposób dotarli do Francji. W stolicy tego kraju spotkali się z kilkuosobową ekipą rowerzystów z diecezji bielsko-żywieckiej. Wspólnie wyruszyli na kolejny etap wyprawy. Poprowadzi on ich do Lourdes, a stamtąd do Santiago de Compostela i dalej do Lizbony, na Światowe Dni Młodzieży.
W relacji na Facebooku ks. Kierpiec wspomina pobyt w Paryżu: "Cudowne miejsce blisko centrum - Seminarium Polskie. Mamy swoje pokoje i dostęp do kuchni. Dzień wolny wykorzystaliśmy oczywiście na zwiedzanie. Nie da się zobaczyć wszystkiego, ale i tak dużo tego było na naszym szlaku: Wieża Eiffla, plac Concorde, Bazylika Sacre Coeur, Sanktuarium Cudownego Medalika na Rue du Bac, Łuk Tryumfalny, spojrzenie na Sekwanę i Katedrę Notre Dame. Dużo chodzenia plus metro" – pisze wikary z parafii w Wieprzu koło Żywca.
A w 17. dniu wyprawy uczestnicy modlili się w Paray le Moniale, przy ołtarzu z relikwiami św. Małgorzaty Marii Alacoque. Następnego dnia ruszyli na południe Francji. Droga zaczyna być coraz bardziej górzysta.
- Śpimy, tu ciekawostka, w katedrze w Saint Flour na wysokości prawie 900 metrów n.p.m. Miejscówka marzenie. Poznaliśmy ks. Tomasza, który pomógł nam zainstalować się na noclegu. Bariera językowa i te sprawy. Ks. Tomasz Rafalak był na parafii na Syberii. Obecnie od kilku lat pracuje we Francji na 27 parafiach. Dla nas to szok! Super człowiek! Wyprawy "Rozkręć wiarę" mają to do siebie, że dają możliwość poznawania wspaniałych ludzi – podkreśla ks. Grzegorz.
Wyprawa podzielona jest na 3 etapy: 1) Polska – Francja, 2) Francja, 3) Francja – Portugalia. Część grupy pokona 3 etapy, część 2, a najwięcej będzie uczestniczyć w ostatnim odcinku Camino: z Lourdes do Santiago de Compostela i do Lizbony. 1 i 3 etap to 1900 km i 1500 km, odcinek francuski to ok. 1000 km.
W ubiegłym roku miłośnicy ewangelizacji na jednośladach zorganizowali 12. pielgrzymkę rowerową "Droga św. Pawła". Przebiegała przez Rumunię, Grecję i Turcję, co oznaczało przejechanie w sumie 4000 km. W poprzednich latach pielgrzymowali po Polsce, odwiedzili Medjugorie, Islandię, La Salette, zdobyli Nordkapp. W 2016 r. rowerzyści w geście wdzięczności za Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, Chrzest Polski i Światowe Dni Młodzieży byli na jednośladach na Ukrainie i Litwie, a następnie przez Armenię dotarli do Gruzji. Jeszcze wcześniej grupa rowerzystów pielgrzymowała do Ziemi Świętej, na Saharę, do Rzymu, Fatimy, Turcji.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł