"Przeżyliśmy biblijną powódź i trzeba z niej wyciągnąć przesłanie duchowe"

"Przeżyliśmy biblijną powódź i trzeba z niej wyciągnąć przesłanie duchowe"
Bp Jean-Pierre Delville. Zdj.: YT.com/KTOTV
KAI/tkb

Przeżyliśmy powódź biblijną, a zatem trzeba z niej wyciągnąć również przesłanie duchowe, szukać odniesienia w Słowie Bożym, w modlitwie i życiu duchowym – mówi Radiu Watykańskiemu biskup Liège, czwartego co wielkości miasta Belgii, które w tych dniach znalazło się w centrum katastrofalnych powodzi. Wstępny bilans mówi o co najmniej 20 ofiarach śmiertelnych w tym kraju.

Bp Jean-Pierre Delville przyznaje, że powódź była ogromnym wstrząsem dla mieszkańców jego diecezji. Kompletnie zalane jest stutysięczne Verviers, w samym Liège wiele rodzin pozostało bez dachu nad głową. Diecezja spieszy z pomocą powodzianom, udostępnia swoje lokale. Dziś staram się przekazać przede wszystkim przesłanie, które zachęca do wytrwania i nadziei. Jutro przyjdzie czas na refleksję również duchową – mówi bp Delville.

"Przeżyliśmy naprawdę to samo, co opisuje Biblia, kiedy mówi o powodzi. Niczym gniew nieba, jak wtedy, kiedy Bóg był rozgniewany na zepsucie cywilizacji w czasach Noego. Mówi się przecież, że te zaburzenia klimatyczne są po części spowodowane przez nieostrożność człowieka i niekontrolowany rozwój techniki. Po drugie jesteśmy też odpowiedzialni za prewencję. Od 15 dni meteorolodzy zapowiadali ulewy i mówili, że trzeba opróżnić zapory, ale tego nie zrobiono, nie spuszczono na czas wody. A zatem była niedbałość, nieostrożność, brak odpowiedzialności i przewidywania. Nasze społeczeństwo musi się zastanowić nad tym, jak gospodarować ziemią, morzem, klimatem. Inaczej, znajdziemy się w jeszcze gorszej sytuacji. A zatem wnioski na przyszłość to odpowiedzialność i modlitwa, oświecona przez Pismo Święte, które uświadamia nam naszą odpowiedzialność. Ale ważne jest również, abyśmy mieli zaufanie do Boga na modlitwie. Abyśmy nie byli zdani jedynie na nasze siły i dobrą wolę, nie godząc się na to, by Słowo Boże nas oświecało. Jestem przekonany, że z tych tragicznych wydarzeń wyłania się również przesłanie duchowe. Musimy nabrać zaufania do naszej wiary i do Ewangelii, która daje nam orientację w tego rodzaju sytuacjach, podczas mroku i ulewy. Jeśli nie chcemy reagować w sposób niekontrolowany, musimy szukać odniesienia w Słowie Bożym, w modlitwie i życiu duchowym“ – powiedział biskup Liège.

Źródło: KAI/tkb

DEON.PL POLECA

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Przeżyliśmy biblijną powódź i trzeba z niej wyciągnąć przesłanie duchowe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.