Przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski

Przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski
Chrzest Polski (mal. Jan Matejko / Wikimedia Commons)
KAI / ptt

Gniezno przygotowuje się do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Centralne obchody odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie i w Poznaniu. Obchody lokalne będą trwały przez cały rocznicowy rok, a zainauguruje je w marcu jubileuszowy X Zjazd Gnieźnieński - informuje bp Krzysztof Wętkowski, przewodniczący komitetu koordynującego przygotowania rocznicowych obchodów.

Uroczystości rozpoczną się w Gnieźnie z udziałem Episkopatu Polski. Jak informuje bp Krzysztof Wętkowski, biskupi dziękować będą za chrzest Polski w czasie uroczystej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej. Odwiedzą także pobliski Ostrów Lednicki, gdzie w czasach pierwszych Piastów znajdował się jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Tam zabrzmieć ma po raz pierwszy jubileuszowy dzwon, obwieszczając rocznicę chrztu Mieszka I.

W kolejne dwa dni, 15-16 kwietnia, uroczystości odbywać się będą w Poznaniu, gdzie również odbędzie się Msza św. w tamtejszej katedrze i gdzie zaplanowano m.in. szereg inicjatyw ewangelizacyjnych.

Na poziomie lokalnym rocznicowe obchody trwać będą przez cały 2016 rok, a zaakcentowane zostaną już w roku bieżącym.

"W czasie tegorocznych, kwietniowych uroczystości świętowojciechowych wspominać będziemy 990. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. 6 czerwca rozpocznie się w całej archidiecezji gnieźnieńskiej nowenna będąca duchowym przygotowaniem do rocznicy Chrztu Polski. Poza tym zaplanowano kilka przedsięwzięć kulturalnych i naukowych m.in. widowisko plenerowe poświęcone koronacji i konferencję nt. architektury sakralnej w początkach państwa polskiego" - mówi gnieźnieński biskup pomocniczy.

W rocznicowym roku 2016 jubileuszowe obchody zainauguruje X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w marcu i którego tematyka nawiązywać będzie do obchodzonej rocznicy. Na marzec i kwiecień zaplanowano wystawy i konferencje poświęcone tematyce chrzcielnej i początkom państwa polskiego. Wystawy czynne będą do maja. Wśród proponowanych przedsięwzięć jest m.in. sympozjum "Chrzest Polski z perspektywy XXI wieku" i cykl czterech ekspozycji pod wspólnym tytułem "Rezydencjalne ośrodki państwa pierwszych Piastów. Poznań - Ostrów Lednicki - Gniezno".

W kolejnych miesiącach zaplanowano wydarzenia i inicjatywy adresowane zarówno do szerokiego grona odbiorów, jak i specjalistów zainteresowanych tematem. Odbędzie się m.in. Królewski Festiwal Artystyczny, konferencja poświęcona historii milenijnych badań archeologicznych 1949-1966, ekspozycja "966 Mesico baptisatur. Chrześcijaństwo na ziemiach polskich" oraz młodzieżowy panel dyskusyjny na Ostrowie Lednickim pt. "Gdzie ochrzcił się Mieszko?". Przypomniane zostaną także milenijne uroczystości z 1966 roku.

W obchody włączona zostanie także diecezjalna odsłona Światowych Dni Młodzieży 2016. Jak informuje bp Wętkowski, do archidiecezji gnieźnieńskiej może przyjechać około ośmiu tysięcy młodych gości z różnych stron świata.

"Grupy już się zgłaszają. Młodych przyciąga przede wszystkim duch i historia archidiecezji gnieźnieńskiej i samego Gniezna - kolebki Kościoła i państwa polskiego, gdzie złożono ciało Wojciecha, świętego niepodzielonego Kościoła i gdzie koronowali się pierwsi polscy królowie. Wcześniej, w dniach 17-30 kwietnia gościć będziemy w Gnieźnie symbole Światowych Dni Młodzieży - Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Będą one obecne na dorocznych uroczystościach świętowojciechowych. Warto przypomnieć, że znaki pielgrzymowały już do Gniezna w czerwcu ubiegłego roku i towarzyszyły młodym uczestniczącym 6 czerwca w Jutrzni Lednickiej w katedrze gnieźnieńskiej" - przypomina bp Wętkowski.

Za datę chrztu Mieszka I przyjmuje się dzień 14 kwietnia 966. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem ceremonie takie odbywały się w Wielką Sobotę. Miejsce nie zostało jak dotąd ustalone. Historycy upatrują go zarówno w Polsce - w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu, jak i poza naszymi ziemiami np. w Ratyzbonie lub w Kolonii. Akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączył je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Wedle zgodnej opinii historyków bez tego aktu, Polski jako suwerennego organizmu państwowego nie dałoby się utrzymać.

W milenijnym roku 1966 obchody rocznicy Chrztu Polski miały szeroki i uroczysty wymiar. Zgodnie z zamysłem kard. Stefana Wyszyńskiego stanowiły one ukoronowanie rozpoczętej w 1957 roku Wielkiej Nowenny.

Uroczystości w Wielkopolsce - kolebce polskiej państwowości miały szczególny charakter i stanowiły, obok tych zorganizowanych na Jasnej Górze, główne punkty obchodów centralnych. I właśnie na nich władze komunistyczne skoncentrowały swoją uwagę. By odciągnąć wiernych od udziału w nabożeństwach i Mszach św. zorganizowano konkurencyjne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego. Odbywały się wiece, występy popularnych zespołów muzycznych, kiermasze poszukiwanych towarów i inne masowe imprezy rozrywkowe.

Centralne obchody w Gnieźnie odbyły się w dniach 14-16 kwietnia 1966 roku z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego i Episkopatu Polski. Prymas Tysiąclecia zapisał m.in.: "Zebraliśmy się w Bazylice Prymasowskiej na konkluzyjne nabożeństwo uroczystości milenijnych w Gnieźnie. Nieszpory celebrował arcybiskup Wojtyła. Właśnie gdy rozpoczęliśmy śpiew 'Niechaj będzie pochwalony' odezwały się armaty na salut marszałka Spychalskiego, który na pobliskim placu Wolności odprawiał obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego (forsowanie Odry) Przedziwne wrażenie wywiera ten śpiew przy odgłosie armat. Wkrótce armaty umilkły, a śpiew trwał dalej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.