Przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski

Przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski
(fot. photophilde / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
KAI / pk

Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się w Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. - poinformowano dziś podczas spotkania Komisji Duszpasterstwa KEP w Warszawie.

Przygotowania do jubileuszu obejmują opracowanie i wdrożenie programów katechez na każdy poziom edukacyjny a także programów edukacyjnych dla nauczycieli oraz uczniów - powiedział podczas obrad biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. Programy takie już są opracowywane, zaś Komisja Duszpasterstwa ma nadzieję, że będą one realizowane w całej Polsce a nie tylko w archidiecezji poznańskiej.

Przygotowano też cykl konferencji naukowych, debat i innych działań popularno naukowych. Przybliżą one polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r. a także ukażą świadomość Chrztu Polski w dzisiejszym społeczeństwie.

W ramach przygotowań do rocznicowych obchodów w Poznaniu zostanie otwarta wystawa "Lux in Oriente - Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska - 1050 lat historii". Zaprezentuje ona dzieła wypożyczone m.in. z Watykanu, w tym takie, które publicznie pokazywane są bardzo rzadko. Ekspozycja zawita także do Warszawy i Wrocławia.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa abp Stanisław Gądecki podkreślił, że ważne jest by wątki historyczne związane z rocznica Chrztu Polski nie przesłoniły refleksji podstawowej. Zdaniem przewodniczącego KEP najważniejsze jest bowiem odkrycie przez dzisiejszego chrześcijanina czym jest dla niego chrzest i jak ten dar ma on nieść w przyszłość.

Główne obchody jubileuszowe odbędą się w Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. Uroczystości będą miały charakter kościelny i państwowy. Dopracowywany program przewiduje m.in. Msze z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych oraz uroczyste obrady Konferencji Episkopatu Polski.

Nie jest wykluczone, że odbędzie się też zebranie obydwu izb polskiego parlamentu: Sejmu i Senatu.

Drogim, obok rocznicy Chrztu Polski, głównym tematem zakończonych dziś w Warszawie, dwudniowych obrad Komisji Duszpasterstwa KEP były przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.