Przygotowania do wizyty Benedykta XVI

Przygotowania do wizyty  Benedykta XVI
Na Terreiro do Paço zbudowano biały ołtarz, z rozpiętym nad nim białym dachem. Za papieskim tronem wyrasta prosty krzyż. (fot. EPA/ANTONIO COTRIM)
11 lat temu
KAI / psd

Jutro Lizbona będzie gościć papieża. Benedykt XVI będzie przebywał w stolicy Portugalii 11 i 12 maja. Miasto przygotowuje się na przyjęcie gościa z Watykanu.

Na ulicach, szczególnie tych, którymi przejeżdżać będzie Ojciec Święty, pojawia się coraz więcej plakatów powitalnych. Trasa przejazdu papieskiej kolumny jest odgradzana barierkami od chodników, na których będą czekać ci, którzy przyjdą zobaczyć Benedykta XVI.

Belém

W Belém (czyli Betlejem) na przedmieściach Lizbony, dokąd Ojciec Święty przyjedzie dwukrotnie, powstaje podium, na którym odbędzie ceremonia powitania papieża i wręczenia mu symbolicznego klucza do miasta. Stoi ono przed majestatycznym gmachem słynnego, XVI-wiecznego klasztoru Hieronimitów, z niezwykłej urody piętrowymi krużgankami. Znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Przed wiekami w tym miejscu stała kapliczka, w której modlili się żeglarze, udający się w daleką podróż, m.in. słynni odkrywcy, tacy jak Vasco da Gama. Obecny klasztor jest właśnie wotum wdzięczności króla Manuela I za szczęśliwą wyprawę da Gamy, w czasie której odkrył on drogę morską do Indii. Podróżnik jest pochowany w klasztornym kościele, podobnie jak najbardziej znany pisarz portugalski Luis de Camões, autor „Luizjad”, czyli portugalskiego „Pana Tadeusza”. Obaj spoczywają w kunsztownie rzeźbionych grobowcach, na których spoczywają naturalnej wielkości figury obu wielkich Portugalczyków.

Świątynia jest też nekropolią królewskiej dynastii Aviz. W identycznych sarkofagach, wspartych na grzbietach miniaturowych słoni, spoczywa tam 5 królów, 7 królowych i 17 ich dzieci.

W pobliżu klasztoru Hieronimitów mieści się Palácio de Belém, będący siedzibą prezydenta Portugalii. Także to miejsce odwiedzi papież, aby spotkać się tam z głową goszczącego go państwa. Jest to dawna letnia rezydencja królewska. W czasie tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 r. król Józef I i jego rodzina ocaleli dlatego, że znajdowali się właśnie w swej podmiejskiej siedzibie, a nie w centrum miasta, które legło w gruzach.

Trzecim miejscem w Belém, do którego przyjedzie Benedykt XVI jest nowoczesny Ośrodek Kultury - Centro Cultural de Bélem. Powstał on w 1990 r. jako siedziba władz Unii Europejskiej na czas sprawowania w niej prezydencji przez Portugalię. Obecnie odbywają się tu spektakle, wystawy i koncerty. To właśnie tam zaplanowano spotkanie papieża ze światem kultury. W jego imieniu Ojca Świętego powita najsłynniejszy portugalski reżyser Manoel de Oliveira. Liczący 102 lata twórca jest wciąż aktywny i kręci filmy.

Terreiro do Paço

Jednak głównym miejscem spotkania mieszkańców stolic Portugalii z papieżem będzie Terreiro do Paço. Tak lizbończycy nazywają fragment nabrzeża rzeki Tag, znajdujący się przy reprezentacyjnym placu Handlowym (Praça do Comércio), jak również znajdujący się w pobliżu dworzec wodny, z którego odpływają promy do miast położonych pod drugiej stronie bardzo szerokiego w tym miejscu ujścia Tagu do Atlantyku.

Od wąskiego paska plaży oddziela plac jedynie dwupasmowa ulica. To właśnie za nią, na podwyższeniu, na które można wejść schodami od strony rzeki, zbudowano biały ołtarz, z rozpiętym nad nim również białym dachem, w kształcie łuku tęczy. Za papieskim tronem wyrasta prosty krzyż.

Benedykt XVI będzie odprawiał Mszę św. stojąc tyłem do rzeki, a twarzą do 80 tys. wiernych zgromadzonych na placu. Został on już podzielony na sektory, odgrodzone barierkami. Na plaży ustawiono dodatkowe generatory prądu, niezbędne dla zapewnienia nagłośnienia nie tylko na Terreiro do Paço, ale i na pobliskich placach i ulicach, na których znajdzie miejsce pozostałych 80 tys. uczestników liturgii. Uczestnicząc w liturgii w innych miejscach, będą mogli ją obserwować na wielkich ekranach.

Na placu przed ratuszem, znajdującym się 100 metrów od Terreiro do Paço, zgromadzi się 15 tys. ludzi. Na dwóch innych wielkich placach w centrum Lizbony – Dom Pedro IV i Figueira – przewidziano obecność odpowiednio 25 i 15 tys. uczestników Mszy św. Kolejne 10 tys. ma zająć miejsce na bulwarze nad Tagiem, zaś pozostałe 40 tys. na ulicach prowadzących na Praça do Comércio, na wprost ołtarza. Niestety zamykający perspektywę placu Łuk Zwycięstwa zasłoni im ołtarz. Dlatego na Łuku zawisł już wielki ekran, aby i oni mogli brać udział w Eucharystii.

Nuncjatura

Papieskie miejsca w Lizbonie dopełnia gmach nuncjatury apostolskiej, położony w eleganckiej dzielnicy São Sebastião w pobliżu wielkiego Parku Edwarda VII. Po Mszy na Praça do Comércio, 11 maja wieczorem, 7500 ludzi młodych w zorganizowanej grupie przejdzie pod nuncjaturę, aby śpiewać pod papieskim oknem. Benedykt XVI ma przemówić do nich z okna nuncjatury. Jest to jak na razie jedyny dodatek do oficjalnego programu papieskiej wizyty w Portugalii.

Na czas pobytu Ojca Świętego mogą być zamknięte szkoły państwowe. Decyzję w tej sprawie mają podejmować dyrektorzy każdej z placówek, uwzględniając życzenie rodziców. Natomiast w miastach odwiedzanych przez papieża – Lizbonie, Fatimie i Porto – dni pobytu Benedykta XVI są wolne od pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przygotowania do wizyty Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.