Przywódcy religijni dają duchowe impulsy do radzenia sobie z kryzysem koronawirusa
Czołowi przedstawiciele wszystkich religii świata dają duchowe impulsy do radzenia sobie z kryzysem kornawirusa w nowym internetowym projekcie międzynarodowego instytutu „Elijah Interfaith Institute”.
W ramach inicjatywy „Coronaspection” ok. 40 przywódców religijnych, wśród nich arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn, podzieliło się w wywiadach wideo swoimi refleksjami na temat wiary i życia społecznego podczas pandemii. „Świat potrzebuje obecnie czegoś więcej niż tylko masek ochronnych. Potrzebuje sensu, orientacji i nadziei” - podkreślił Alon Goshen-Gottstein, założyciel i dyrektor „Elijah Interfaith Institute” w Jerozolimie. Na stronie internetowej www.coronaspection.org zamieścił rozmowy online prowadzone w ciągu ostatnich kilku tygodni. Także papież Franciszek poparł inicjatywę.
"Jednym z kluczowych przesłań biskupów, imamów, rabinów i hinduistycznych swamich jest podkreślenie solidarności i wzajemnych więzi ludzkości w czasie pandemii", powiedział Goshen-Gottstein. Słowa oparte na wierze, na przykład anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego, a także Yahya Cholila Staqufa, sekretarza generalnego największej na świecie muzułmańskiej organizacji „Nahdlatul Ulama”, są ważne nie tylko w kontekście kryzysu Covid-19, ale także z uwagi na ogólnoświatową „plagę rasizmu". "Globalny przepływ informacji i cyfrowa komunikacja umożliwiają również szerzenie zła, grzechu i strachu przed sobą nawzajem”, powiedział abp Welby i dodał: „Wyzwanie polega na tym: w jaki sposób możemy przekształcić tę wzajemną łączność w połączenie współczucia, hojności i miłości?".
Kard. Schönborn powiedział w swojej 45-minutowej rozmowie z Goshenem-Gottsteinem, że ludzie na całym świecie będą musieli na nowo nauczyć się z doświadczeń związanych z kryzysem koronawirusa, jak bezbronne jest życie osobiste i społeczne. „Ten kryzys mówi mi: `nigdy nie bierz niczego za pewnik” - powiedział kardynał. Według arcybiskupa Wiednia "życie jest pielgrzymką na ziemi i w rękach Boga. Naprawdę zaakceptowanie tego jest wielkim wyzwaniem.
To samo dotyczy myślenia o własnej postawie wobec śmierci. Kardynał zacytował fragment „Listu do Hebrajczyków” św. Pawła Apostoła, w którym czytamy, że "diabeł trzyma ludzi w niewoli strachu, a zwłaszcza strachu przed śmiercią (Hbr 2,14-15) „Dlatego też wyzwolenie od strachu przed śmiercią jest warunkiem wstępnym szczęścia w tym życiu" - powiedział kard. Schönborn.
Arcybiskup Wiednia przypomniał także przemówienie papieża Franciszka podczas wieczornej modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa na placu św. Piotra pod koniec marca. Wtedy, u stóp Bazyliki św. Piotra, papież mówił o „nocy”, która spowiła ulice, miasta i kraje w czasie pandemii. "Wielu doświadczyło `nocy` podczas kryzysu koronawirusa. Niech zbawienie Boże w środku nocy będzie punktem nadziei dla ludzkości" - powiedział kard. Schönborn.
Po stronie chrześcijańskiej w inicjatywie "Coronaspection" wzięli udział: przewodnicząca Ruchu Focolari, Maria Voce, patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, Daniel, luterańska arcybiskup Sztokholmu, Antje Jackelen oraz ormiański patriarcha Konstantynopola, Sahak Mashalian. Wśród przedstawicieli innych religii byli m. in. główny rabin Rzymu, Ricardo di Segni, były wielki mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Cerić, islamska uczona Marcia Hermansen, buddyjski mnich Geshe Tashi Tsering i hinduski uczony Sri Shrivatsa Goswami. Większość wywiadów kończyła się specjalną modlitwą lub medytacją w danej tradycji religijnej.
Inicjator Goshen-Gottstein powiedział, że papieża Franciszka o projekcie poinformował jego przyjaciel rabin Abraham Skorka. Do wywiadu z papieżem nie doszło, ale na platformie "Coronaspection" znajduje 20-minutowe zestawienie kazań i przemówień papieża z ostatnich miesięcy, w tym znaczny fragment wystąpienia podczas marcowej modlitwy o ustanie pandemii na placu św. Piotra. Franciszek podziękował inicjatorom "Coronaspection" w pozdrowieniu wideo. „Moim pragnieniem jest, aby te słowa dobrze służyły i pomagały ludziom pogłębiać poczucie braterstwa na całym świecie, którego wymaga obecny kryzys” - powiedział papież.
Skomentuj artykuł