Przywódcy religijni: Ziemia znajduje się w momencie krytycznym

Przywódcy religijni: Ziemia znajduje się w momencie krytycznym
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
KAI / Radio Watykańskie / ml

Po raz pierwszy papież Franciszek, patriarcha Bartłomiej i arcybiskup Canterbury Justin Welby wspólnie ostrzegli o niebezpieczeństwach zagrażających naszej planecie. W opublikowanym właśnie przesłaniu o ochronie stworzenia zauważyli pilną potrzebę zachowania równowagi ekologicznej oraz podkreślili jej wpływ na poziom światowego ubóstwa. Zaapelowali także do światowych przywódców o globalną współpracę w ratowaniu Ziemi.

Przywódcy Kościoła katolickiego, prawosławnego oraz anglikańskiego wezwali wszystkich ludzi dobrej woli do wyboru takiego stylu życia, który będzie przyjazny środowisku naturalnemu. W trwającym właśnie Czasie dla Stworzenia zaapelowali o modlitwę za światowych przywódców, którzy w listopadzie zgromadzą się w Glasgow na szczycie klimatycznym, aby nie wahali się poświęcić wiele dla wspólnego dobra i przyszłości ludzkości.

DEON.PL POLECA
Zaznaczyli, że obecnie Ziemia znajduje się w momencie krytycznym dla swojej przyszłości. „Jutro może być gorzej. Od naszych obecnych wyborów zależy przyszłość naszych dzieci i los naszego wspólnego domu. Wzywamy wszystkich, niezależnie od ich przekonań i światopoglądu, aby słuchali wołania Ziemi i ludzi ubogich, zwracali uwagę na swoje postępowanie i nie uciekali przed poświęceniami dla dobra planety, którą dał nam Bóg” – czytamy w przesłaniu.

Przywódcy przypomnieli, że utrata różnorodności biologicznej, degradacja środowiska i zmiany klimatyczne są nieuniknionymi konsekwencjami naszych działań, ponieważ w sposób niszczycielski korzystamy z zasobów Ziemi. Dzieje się także wielka niesprawiedliwość wobec najsłabszych. Ludzie, którzy ponoszą najpoważniejsze konsekwencje nadużyć, to najbiedniejsi członkowie naszych społeczności, w najmniejszym stopniu odpowiedzialni za spowodowanie tej katastrofy.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

„Pochwalony bądź” – tytuł najnowszej encykliki papieża Franciszka został zaczerpnięty z kantyku św. Franciszka z Asyżu, głoszącego chwałę cudu stworzenia.

Encyklika jest apelem papieża, aby ludzie zaczęli szanować naturę stworzoną przez Boga, jednocząc się w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przywódcy religijni: Ziemia znajduje się w momencie krytycznym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.