Publicysta "Więzi": te słowa Jezusa trzeba odbierać w kontekście skandali w Kościele

Publicysta "Więzi": te słowa Jezusa trzeba odbierać w kontekście skandali w Kościele
(fot. shutterstock.com)
"Więź" / ml

"Mamy tu niewątpliwie do czynienia ze złem wewnątrz Kościoła. Sprawa jest poważnym zagrożeniem dla wizerunku Kościoła, bo przecież nie da się zaprzeczyć, że to przede wszystkim duchowni są jego twarzą" - pisze Cezary Gawryś na łamach "Więzi".

Gawryś w swoich rozważaniach wychodzi od słów Jezusa:  "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie, a komu wiele powierzono, tym więcej od niego żądać będą". Chrystus kieruje je do uczniów, Apostołów, pierwszych biskupów i zwierzchników Kościoła,  dlatego - jak uzasadnia publicysta - nie można przejść wobec nich obojętnie.

"I to właśnie ta kategoria ludzi Kościoła, nie bez racji utożsamiana przez niektórych z Kościołem jako takim (taką postawę potocznie nazywamy klerykalizmem) znalazła się ostatnio, w wielu krajach, a także i u nas, w Polsce, w ogniu oskarżeń o wykorzystywanie seksualne dzieci i młodocianych, a więc czyny będące nie tylko wyjątkowo odrażającym grzechem, ale też przestępstwem według prawa" - pisze Gawryś.

Wstrząsający raport dotyczący pedofilii. Biskupi proszą Watykan o wszczęcie śledztwa >>

Jego zdaniem trzeba ten fragment Ewangelii odnosić do kryzysu, jaki aktualnie jest w Kościele. Tym bardziej, że w Kościele obecna jest postawa obronna, która bagatelizuje odpowiedzialność sprawców za ich czyny: "w wypowiedziach zapraszanych do mediów przedstawicieli hierarchii pojawiają się argumenty bagatelizujące odpowiedzialność Kościoła za ohydne czyny jego funkcjonariuszy: że pedofilia była, jest i będzie ludzką słabością; że nie da się jej skutecznie wyplenić wśród osób konsekrowanych, które są "tylko ludźmi"; że występują u nich jeszcze gorsze grzechy; że podobnie jest w innych grupach zawodowych, na przykład wśród wychowawców i nauczycieli".

DEON.PL POLECA

Jak zauważa Gawryś, wobec tego, co dzieje się w Kościele i słów Jezusa, które wypowiedział do Apostołów, nie można przejść obojętnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Publicysta "Więzi": te słowa Jezusa trzeba odbierać w kontekście skandali w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.