Pułtusk: rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej

Pułtusk: rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej
(fot. Paweł Brożyniak SJ)
2 lata temu
KAI / jp

W diecezji płockiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii i obrazu św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży oraz głównego patrona diecezji.

Odbywa się ona w Roku św. Stanisława Kostki z okazji 450. rocznicy jego śmierci, z inicjatywy Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

- Za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki módlcie się o dobrą relację z Bogiem - zachęcił młodych ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Mszy św. w bazylice pułtuskiej na powitanie relikwii przewodniczył ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży. W kazaniu przypomniał, że wszystkie spotkania Jezusa Zmartwychwstałego z apostołami, z uczniami były naturalne, serdeczne, intymne, bez wielu świadków. Jezus wtedy zachęcał, aby apostołowie weszli z Nim w osobistą relację.

- Uczniom trudno było od razu się przemóc, podchodzili do Jezusa nieufnie, z lękiem, zachowując dystans. Niech obecność relikwii św. Stanisława Kostki w parafiach będzie dla młodych ludzi zachętą, by przez jego wstawiennictwo weszli z Jezusem w bliską relację, aby wiara dotyczyła ich życia - analizował duszpasterz.

Zaznaczył też, że obecność relikwii św. Stanisława Kostki powinna skłaniać do modlitwy za młodzież, jak również do modlitwy o powołania. Święty ten był bowiem "odważnym młodym chłopakiem", który z determinacją walczył o swoje marzenia.

- Zmierzył się z wieloma niebezpieczeństwami, aby je spełnić, gdy postanowił wstąpić do zakonu. Dlatego może być wzorem do naśladowania dla tych, którzy chcą osiągnąć swój cel. Ponadto św. Stanisław był w "mądrej, dojrzałej relacji z Panem Bogiem - mówił.

W wydarzenie powitania relikwii i obrazu św. Stanisława Kostki w parafii pułtuskiej zaangażowała się Grupa Teatralna (prowadzona przez wikariusza ks. Sebastiana Pakulskiego), zespół muzyczny z Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, uczniowie klas gimnazjalnych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Pułtusku.

W programie znalazła się m.in. wspólna modlitwa przez obrazem z relikwiami św. Stanisława Kostki i zamyślenie o jego życiu. Była też możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty.

Ks. kan. Wiesław Kosek, proboszcz parafii św. Mateusza w Pułtusku oraz dziekan pułtuski modlił się wspólnie z młodym pokoleniem, aby "zbliżało się ono do Boga za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki i aby Święty nad nimi czuwał".

Peregrynacja relikwii i obrazu św. Stanisława Kostki w dekanatach diecezji płockiej odbywa się w Roku św. Stanisława Kostki z inicjatywy Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, potrwa do 7 grudnia tego roku. Inicjatorzy peregrynacji mają nadzieję, że modlitwa i obecność relikwii przyczynią się do ożywienia duszpasterstwa dzieci i młodzieży w parafiach oraz zaowocują wzrostem powołań do kapłaństwa w diecezji.

W każdym z dekanatów podczas obecności obrazu i relikwii Świętego prowadzone będą modlitwy za młodzież i o powołania za wstawiennictwem patrona dzieci i młodzieży, głównego patrona diecezji płockiej (urodził się w Rostkowie w tej diecezji) oraz patrona Polski.

Towarzyszyć im będą m.in. nabożeństwa pokutne ze spowiedzią, Msze św. z udziałem młodzieży i dzieci, czuwania modlitewne dla młodzieży, obecność relikwii w szkołach, katechezy i konkursy o św. Stanisławie Kostce. Za organizację wydarzenia w dekanatach odpowiedzialni są diecezjalni duszpasterze młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pułtusk: rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej
Komentarze (2)
D
Duszpasterstwo
13 maja 2018, 08:39
Więcej informacji na stronie duszpasterstwa młodzieży: [url]http://ddm-studnia.pl/peregrynacja-relikwii-sw-stanislaw-kostki/[/url]
D
Duszpasterstwo
13 maja 2018, 08:38
Więcej informacji na stronie duszpasterstwa młodzieży: http://ddm-studnia.pl/peregrynacja-relikwii-sw-stanislaw-kostki/

Skomentuj artykuł

Pułtusk: rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.