Rabin Avi Baumol w Chmielniku: wybranie życia oznacza podążanie ścieżkami Boga

Rabin Avi Baumol w Chmielniku: wybranie życia oznacza podążanie ścieżkami Boga
(fot. Deon TV)
3 miesiące temu
KAI / kk

Wybranie życia oznacza podążanie ścieżkami Boga i słuchanie jego słów. To one stanowią siłę napędową, są witalnością samego życia, które pozwala ci egzystować w błogosławieństwie i spełnieniu – mówił dzisiaj rabin Avi Baumol w Chmielniku, podczas wirtualnych obchodów Dnia Judaizmu.

W dawnej synagodze w Chmielniku obchody zostały rozłożone na trzy dni. Dzisiaj do przewodniego motta: „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście (Pwt, 30, 15-20)” odniósł się związany z gmina krakowską rabin Avi Baumol, obecnie przebywający w Izraelu.

Rabin zaznaczył, iż słowa te można potraktować jako „obowiązki i wskazówki, co to w ogóle znaczy być Żydem i żyć w Bożym świecie”. - Zawierają one filozoficzną ideę mówiącą, że w świecie funkcjonuje zarówno dobro, jak i zło; życie i śmierć. Tora idzie dalej i stwierdza, że dobro to życie, a zło to śmierć. Wspomniany wybór jest więc sytuacją, w której jesteśmy stawiani i wybrane stanowisko musimy zaakceptować, żeby w ogóle móc rozpocząć dyskusję - podkreślił.

Rabin nazywa tegoroczne motto obchodów Dnia Judaizmu „fundamentem żydowskiej filozofii”. - Podstawą jest teza, że istnieje nagroda, ale istnieje i kara. Jeśli więc wybierasz Boskie ścieżki, spotka cię nagroda, zaś jeśli decydujesz się jednak na rezygnację z nich, spotka cię kara. To jaką drogę wybierzesz, będzie miało swoje rezultaty – mówił rabin.

Rozważane wersety odniósł do wolnej woli i skonfrontował m.in. z fragmentami Talmudu, z filozofią średniowiecznego rabina Mojżesza ben Majmona oraz rabina z XVI w. – Owadii ben Jakuba Sforno.

- Fragment na temat wybrania życia, w którym Mojżesz przemawia do Ludu Izraela, to tak naprawdę próba filozoficznej odpowiedzi na pytanie, co to znaczy żyć swoim życiem – podkreślał rabin Avi Baumol.

Pełny tekst wystąpienia rabina na www.swietokrzyskisztetl.pl

Chmielnik zaprosił dzisiaj także na koncert online muzyki żydowskiej oraz na instruktażowy filmik, jak przygotować szabatową chałkę.

Jutro i pojutrze, w ramach obchodów Dnia Judaizmu, głos zabiorą: pastor dr Andrzej Jeziernicki – Naczelny Prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej i redemptorysta o. dr hab. Paweł Mazanka (UKSW).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre
31,43 zł
44,90 zł

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Rabin Avi Baumol w Chmielniku: wybranie życia oznacza podążanie ścieżkami Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.