Rada Kardynałów pozostanie stałą instytucją

Rada Kardynałów pozostanie stałą instytucją
(fot. Józef Augustyn SJ)
7 lat temu
KAI / drr

Nazywana w skrócie K-8 Rada Kardynałów pozostanie stałą instytucją doradczą papieża. Poinformował o tym arcybiskup Tegucigalpa, kard. Oscar Rodriguez Maradiaga w rozmowie z telewizją watykańską CTV.

"Komisja nie jest tylko do napisania na nowo konstytucji `Pastor Bonus`"- stwierdził kardynał z Hondurasu, który pełni funkcję koordynatora prac Rady. Ogłoszony w 1988 r. przez Jana Pawła II dokument określa status i pracę poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej. "Będziemy nadal rodzajem zgromadzenia doradczego w kwestiach, które poruszy papież" - podkreślił kard. Maradiaga.

Kardynał wskazał również na reformę Synodu Biskupów, która zmierza w tym samym kierunku jako stałego organu doradczego. "Jeśli Synod się kończy, to nie znaczy, że doradztwo na dany temat też się kończy. Papież uważa, że członkowie synodu w nadchodzących trzech latach będą mogli konsultować tak obraną drogę" - powiedział kardynał.

Honduraski purpurat potwierdził, że należy liczyć się za zmianą nazwy "sekretariat stanu" na "papieski sekretariat". Jego zdaniem chodzi o to, aby nie sprawiać wrażenia, że chodzi o rząd na którego czele stoi premier.

Kard. Maradiaga nie krył zadowolenia z utworzenia przez papieża Franciszka komisji ds. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych. Jego zdaniem wychodzi ona na przeciw "prawdziwemu zapotrzebowaniu" i jest zgodna linią wielkiego zaangażowania papieża Benedykta XVI" przeciwko nadużyciom seksualnym w Kościele. Jego zdaniem komisja mogłaby działać w ramach Kongregacji Nauki Wiary.

W skład powołanego przez Franciszka w kwietniu br. gremium wchodzi ośmiu kardynałów z wszystkich kontynentów. Jak dotychczas rada zebrała się dwukrotnie. Kard. Maradiaga jest jej koordynatorem. W jej skład wchodzą: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa, emerytowany arcybiskup Santiago de Chile (Chile); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie); kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi (Niemcy); kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Sean Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu (USA); kard. George Pell, arcybiskup Sydney (Australia); kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpy (Honduras), jako koordynator, oraz bp Marcello Semeraro, ordynariusz Albano (Włochy), jako sekretarz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rada Kardynałów pozostanie stałą instytucją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.