Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów: dążenie do powszechnego braterstwa jest obowiązkiem ludzi wierzących

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów: dążenie do powszechnego braterstwa jest obowiązkiem ludzi wierzących
(fot. depositphotos.com)
KAI / kk

- Dążenie do powszechnego braterstwa jest obowiązkiem ludzi wierzących i najpilniejszą potrzebą współczesności - czytamy w Oświadczeniu Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów w związku z obchodzonym dziś XX Dniem Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Autorzy oświadczenia przekonują, że choć idea powszechnego braterstwa wydaje się formą utopii, jednak w wymiarze praktycznym, jak najbardziej realnym pozostaje dążenie do jej osiągnięcia.

Publikujemy treść Oświadczenia Rady:

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

26 stycznia 2020 r.

DEON.PL POLECA

W tym roku już po raz dwudziesty obchodzimy Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, a obchody te, wpisane na stałe do oficjalnego kalendarza polskiego Kościoła i przypadające w dniu 26 stycznia, związane są z konkretnym tematem, nad którym wspólnie, chrześcijanie i muzułmanie, chcemy się zatrzymać i zastanowić. Temat ten jak zawsze zaczerpnięty został z przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. W tym roku brzmi on: „Chrześcijanie i muzułmanie w służbie powszechnego braterstwa".

Idea powszechnego braterstwa wydaje się formą utopii, jednak w wymiarze praktycznym, jak najbardziej realnym pozostaje dążenie do jej osiągnięcia. W Koranie czytamy: Uczyniliśmy was ludami i plemionami, abyście się wzajemnie znali (49:13). Biblia zaś mówi: Takie zaś mamy od Niego przykazanie, aby ten, kto miłuje Boga, miłował też i brata swego (1J 4, 20- 21).Kardynał August Hlond napisał już w 1948 r.: Nadchodzą czasy, których cechą społeczną będzie braterstwo. Nienawiść i postawa samolubna będą powszechnie piętnowane jako szkodnictwo. Poczucie ludzkiej wspólnoty uwrażliwi człowieka na prawa i potrzeby drugich. („Odezwa na Caritasowy Tydzień Miłosierdzia”).

Pojęcie braterstwa niesie za sobą przede wszystkim równość i szacunek dla drugiego człowieka. Wzajemne poznanie zasad i intencji jest podstawą poczucia wspólnotowości opartej na bezinteresowności. Jest ona możliwa nawet wśród osób wyznających różna religie, ale miłujących przecież tego samego Boga. Początkiem drogi do powszechnego braterstwa jest dialog i wzajemny szacunek. Obie nasze religie zachęcają nas do trwania zakorzenionymi w wartościach pokoju; do obrony wartości wzajemnego zrozumienia, braterstwa ludzkiego i harmonijnego współistnienia; do przywrócenia mądrości, sprawiedliwości i miłości, jak czytamy w „Dokumencie o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”, podpisanym w Abu Zabi 4 lutego 2019 r. przez papieża Franciszka i Ahmada at-Tajjiba, szajcha Al-Azharu.

Dążenie do powszechnego braterstwa jest zatem obowiązkiem ludzi wierzących i najpilniejszą potrzebą współczesności.

w imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej

Rafał Berger – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

Historia poprzednich obchodów Dnia Islamu znajduje się na stronie Rady: http://www.radawspolna.pl

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów: dążenie do powszechnego braterstwa jest obowiązkiem ludzi wierzących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.