Radio Watykańskie będzie nadawane w Rosji i na Ukrainie? Trwają negocjacje w tej sprawie

Radio Watykańskie będzie nadawane w Rosji i na Ukrainie? Trwają negocjacje w tej sprawie
Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
KAI / kb

Radio Watykańskie prowadzi negocjacje w sprawie rozszerzenia zasięgu nadawania na falach krótkich na Ukrainę i Rosję, podczas gdy wiele zachodnich mediów ma nałożony "kaganiec" przez Moskwę – podaje Éric Senanque z Radio France International.

Korespondent francuskiego nadawcy publicznego w Rzymie zauważył 12 marca, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę papież Franciszek i Stolica Apostolska nie pozostają bierni. Ojciec Święty wielokrotnie wypowiadał się na temat wojny, np. 6 marca, po modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra, kiedy to Franciszek potępił „rzeki krwi i łez”, zaznaczając, że wydarzenia na Ukrainie są w istocie „wojną”, a nie „operacją wojskową”, odrzucając tym samym narrację Kremla.

Radio Watykańskie w Rosji i na Ukrainie

25 lutego, dzień po agresji rosyjskiej, papież udał się do ambasady rosyjskiej przy Stolicy Apostolskiej, znajdującej się blisko Watykanu. Gest ten uznano za ważny, zwłaszcza że Franciszek odwołał tego dnia wszystkie swoje zajęcia z powodu bólu kolana. Następnie rozmawiał telefonicznie z ukraińskim prezydentem. „Naród ukraiński czuje duchowe wsparcie Jego Świątobliwości” - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełeński.

Podczas rozmowy telefonicznej 8 marca z Siergiejem Ławrowem kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin powtórzył, że Stolica Apostolska pragnie „uczynić wszystko, co możliwe, aby służyć pokojowi”.

Jeśli rola dyplomatyczna Stolicy Apostolskiej wydaje się ograniczona w obliczu potęgi militarnej Rosji, to „miękką siłę” Watykanu można dostrzec w sposobie traktowania tej wojny przez media. Na pierwszych stronach L'Osservatore Romano, dziennika Stolicy Apostolskiej, od początku konfliktu widać skalę rosyjskiej agresji. Na przykład 9 marca opublikowano zdjęcia zbombardowanego Mariupola z ironicznym nagłówkiem: „Operacja wojskowa”. Radio Watykańskie prowadzi negocjacje w sprawie rozszerzenia zasięgu nadawania na falach krótkich na Ukrainę i Rosję, podczas gdy wiele zachodnich mediów ma nałożony kaganiec przez Moskwę.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Gęsiak

W centrum zainteresowania Autora znajduje się radio społeczne jako środek komunikacji wielokulturowej w Australii. Temat mediów społecznych i samego radia społecznego jest rzadko poruszany przez polskich badaczy, tym bardziej należy docenić wybór tej problematyki. Australia...

Skomentuj artykuł

Radio Watykańskie będzie nadawane w Rosji i na Ukrainie? Trwają negocjacje w tej sprawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.