Radio Watykańskie zmienia oblicze

Radio Watykańskie zmienia oblicze
(fot. Radio Watykańskie)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / Ks. Andrzej Koprowski SJ / mh

Radio Watykańskie - Radio Papieża - to most między Stolicą Apostolską i Kościołem powszechnym z jednej strony, a społeczeństwami i Kościołami lokalnymi z drugiej. Ważny dla tożsamości katolickiej, ale i dla jakości naszego życia.

Formacja kulturowa każdego z nas dokonuje się w Ojczyźnie. Ale dla chrześcijanina dochodzi coś jeszcze. Wraz z sakramentem chrztu rodzimy się w nowej społeczności, która obejmuje wszystkie narody i wszystkie kultury. I to w sposób taki, że nie tracimy nic "ze swojej" naturalnej. Odnajdujemy się w tej nowej społeczności jak u siebie w domu. Fakt obecności w tej wielkiej społeczności ludów i narodów, w Kościele katolickim, ubogaca całość osobowości bez wykreślenia tego, co ją poprzedza. Zostaje pochodzenie, zostaje struktura kulturowa, szczególna miłość ku ojczyźnie, szczególne poczucie odpowiedzialności, ale to wszystko jest osadzone w poczuciu przynależności do szerszej wspólnoty, w której wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, która wykracza poza perspektywę "tylko dziś", sięga Boga, Jezusa Chrystusa.

DEON.PL POLECAKościół powszechny rozwija się wyraźnie w Afryce i w Azji. Trudna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Dynamiczny rozwój w Ameryce Łacińskiej - w sytuacji trudnej konfliktów i zabójstw prowokowanych przez interesy handlarzy narkotyków.

Kryzys ekonomiczny daje znać o sobie wszędzie, też w codzienności RV. W Europie i Ameryce, najbardziej rozwiniętych technologicznie, słuchacze i nawigatorzy są przyzwyczajeni do śledzenia naszych programów przez komputer, w czasie dogodnym dla każdego on demand. Iphone, podcast w radio samochodowym itp., więc skasowaliśmy nadawanie na falach krótkich. Od początku września weszliśmy z aplikacją App do telefonów komórkowych. Na razie Android, za kilka dni Iphone i inne. Są tam programy w językach międzynarodowych, ale można też słuchać live, w czasie rzeczywistej transmisji, wszystkie programy RV, w tym polski. Staramy się wzmocnić więzi z radiami, które nas retransmitują.

Zależy nam na tym, by oszczędności nie dokonywać kosztem jakości programów. Co więcej, by nowe inicjatywy służyły rozwojowi. Tak np. od dwóch lat spotykają się systematycznie nasi koledzy pochodzący z Afryki, dyskutują problemy całego kontynentu, a nie tylko swoich regionów językowych, dla których pracują. W ten sposób mamy co dwa tygodnie w sześciu językach programów dla Afryki "wstępniak" tyczący całego kontynentu - problemów społecznych, ekonomicznych, kulturowych widzianych z perspektywy chrześcijańskiej. Afryka i Azja są kontynentami szczególnie dynamicznego rozwoju Kościoła w ostatnich dziesięcioleciach.

Od 1 września analogiczny, europejski, wstępniak pojawił się w programach językowych i na stronach internetowych programów adresowanych dla Europy, w tym polskim.

Dużą uwagę przywiązujemy do sygnałów ze strony rozgłośni, które nas retransmitują, np. dyrekcji Polskiego Radia, tyczących jakości technicznej naszych programów. Te uwagi skłoniły mnie do drobnych ruchów personalnych. Od 1 września o. Tadeusz Cieślak, dotychczasowy szef polskiej sekcji RV, jest "pośrednikiem" między redakcjami językowymi a dyrekcją techniczną we wszystkich sprawach "braków technicznych", a także "pośrednikiem" między redakcjami "dawnego bloku wschodniego" a dyrekcją programowców całego RV w wymianie informacji o wydarzeniach, jakie dzieją się w krajach i kościołach lokalnych tej części Europy.

Czeka nas bardzo intensywna jesień. 4 października wizyta Benedykta XVI w Loreto, w rocznicę wizyty Jana XXIII u progu Soboru Watykańskiego II; rozpoczęcie Synodu Biskupów na temat Nowej Ewangelizacji; uroczystości związane z 50-leciem otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20-leciem Katechizmu Kościoła Katolickiego; inauguracja Roku Wiary.

Chcę dodać, że na naszym Playerze można śledzić wiele z nich, też słuchać koncertów, dość często ofiarowanych Ojcu Świętemu - najbliższy w środę, 26 września o godzinie 17:30. Adres: www.radiovaticana.va. Dzięki współpracy z portalem katolickim DEON.pl można na nim, jak i na portalu RV śledzić videonewsy z działalności papieskiej. Zapraszam.

Ks. Andrzej Koprowski SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Radio Watykańskie zmienia oblicze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.