Rektor Notre Dame do Polaków: dziękujemy za waszą miłość; nadal nic nie wiemy o przyczynach pożaru

Rektor Notre Dame do Polaków: dziękujemy za waszą miłość; nadal nic nie wiemy o przyczynach pożaru
fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
PAP / pk

Polacy mają w sercach katedrę Notre Dame, dziękujemy za wasze przywiązanie - mówi PAP rektor ks. Patrick Chauvet w drugą rocznicę pożaru tej najważniejszej świątyni Paryża. Nic nie wiemy o przyczynach pożaru kościoła, być może było to spięcie instalacji elektrycznej, ale wyjaśnienie tej sprawy zajmie lata - mówi.

"Katedra Notre Dame dla katolików to przede wszystkim dom Boga, dla katolików-paryżan to kościół-matka, a wszystkie inne kościoły w stolicy są podległe Notre Dame. Dla Francuzów Notre Dame jest historią naszego kraju" - mówi ks. rektor Chauvet w rozmowie z PAP.

Jako cud określa wyniesienie z płonącej świątyni korony cierniowej Jezusa, która po pożarze została przeniesiona do Luwru wraz ze wszystkimi skarbami Notre Dame. Ocalenie relikwii jest prawdziwym cudem - podkreśla rektor.

"Kiedy patrzyłem dwa lata temu na pożar katedry, czułem coś w rodzaju opętania, wielki ból, rozdarcie serca, zranienie" - wspomina.

DEON.PL POLECA

Dziś podkreśla, że w ciągu dwóch lat, jakie minęły od pożaru, świątynia została zabezpieczona, a w ciągu kilku miesięcy rozpocznie się jej rzeczywista rekonstrukcja. Całkowitej odbudowy wymagają iglica Violett le Duc, szkielet katedry, a częściowo także dach.

"Mamy nadzieję, że obietnica prezydenta (Francji) Emmanuela Macrona dotycząca zakończenia robót w 2024 r. zostanie spełniona" - mówi ks. Chauvet.

"Polacy mają w sercach paryską katedrę Notre Dame. Dziękujemy za waszą miłość. Jesteśmy bardzo przywiązani do polskich elementów w katedrze. Polacy są przywiązani do Notre Dame, a my jesteśmy przywiązani do Polski i do Jasnej Góry. Kaplica zostanie oczyszczona i nadal będzie wspaniała. Pomnik Jana Pawła II na czas robót został zabezpieczony jako dzieło sztuki i przeniesiony z miejsca przy katedrze. Wróci na nie po zakończeniu robót" - wyjaśnia rektor.

Polska kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i świętego Germana, patrona Paryża, nie spłonęła w pożarze. Tu znajdowała się kopia obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, przywieziona przez paulinów z jasnogórskiego sanktuarium, oraz relikwie św. Jana Pawła II.

"Nic nie wiemy o przyczynach pożaru Notre Dame. Być może było to spięcie instalacji elektrycznej. Być może. Potrzeba wiele lat na wyjaśnienie tej kwestii" - mówi rektor, zapytany o konkluzje ze śledztwa dotyczącego pożaru.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Rektor Notre Dame do Polaków: dziękujemy za waszą miłość; nadal nic nie wiemy o przyczynach pożaru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.