Religia dla Międzynarodowej Organizacji Pracy

(źr. www.mop.pl)
KAI / wm

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) zebrała odniesienia do pracy w tekstach wielkich religii. Doszła do wniosku, że w dziedzinie sprawiedliwości społecznej wartości przez nie promowane są wspólne. Wynika to z pięćdziesięciostronicowego raportu "Konwergencje: godziwa praca i sprawiedliwość społeczna w tradycjach religijnych".

Już na pierwszych stronach tekstu można przeczytać, że "wspólnoty religijne dzielą życie i troski swoich wiernych". Praca jest dla nich "w centrum ludzkiego życia".

W papieskich encyklikach, dokumentach protestanckich światowych konferencji nt. sprawiedliwości społecznej, islamskiej Sunnie, żydowskiej Torze i naukach Buddy autorzy raportu znajdują uzasadnienie dla wartości bronionych przez MOP od czasu jej powstania w 1919 r.

Wspominając o opiece społecznej raport przywołuje reformatorów z XVI w., który zalecali "prawną ochronę praw pracowników". Z kolei u katolików "ubezpieczenie społeczne w swej tradycyjnej formie było zapewniane przez miłosierdzie".

Koran w swojej wizji opieki społecznej nakazuje dobroć dla rodziców, bliskich, sierot, ubogich, sąsiadów i towarzyszy dnia codziennego. Natomiast Księga Kapłańska i Księga Powtórzonego Prawa oraz buddyzm wprowadzają "podstawową zasadę współzależności" z odniesieniami do solidarności i pomocy społecznej.

Raport został przygotowany we współpracy z Papieską Radą "Iustitia et Pax", Światową Radą Kościołów oraz Islamską Organizacją ds. Wychowania, Nauki i Kultury. Jego opracowanie - według dziennika "La Croix" - świadczy o tym, że Międzynarodowe Biuro Pracy, będące organem wykonawczym MOP, chce znaleźć nowe sposoby dotarcia ze swym przesłaniem do 183 państw członkowskich MOP.

- Przede wszystkim chcemy wprowadzić klimat zaufania w kontaktach z przywódcami religijnymi. W niektórych częściach świata, w tym w Afryce, wspólnoty religijne zajmują bardzo ważne miejsce, gdyż dzielą codzienne życie ludzi - tłumaczy jezuita, ks. Pierre Martinot-Lagarde, doradca specjalny ds. społeczno-religijnych Biura.

Przywołuje przykład Senegalu, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej, Etiopii i Chile, gdzie pod egidą Biura powstały "platformy międzyreligijne". - Mamy nadzieję stworzyć posobne struktury w innych krajach - zapowiada francuski duchowny i dodaje, że obecny raport jest tylko pierwszym krokiem w długiej pracy w przyszłości.

Międzynarodowa Organizacja Pracy z siedzibą w Genewie jest organizacją afiliowaną przy ONZ. Zajmuje się ochroną praw pracowników, polepszaniem warunków pracy, ograniczaniem pracy dzieci itp. W 1969 r. otrzymała pokojową Nagrodę Nobla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Religia dla Międzynarodowej Organizacji Pracy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.