Religijność Niemców zanika szybciej, niż się spodziewano. Drastyczne wyniki badania

Religijność Niemców zanika szybciej, niż się spodziewano. Drastyczne wyniki badania
Już w przyszłym roku odsetek chrześcijan w Niemczech może spaść poniżej 50 procent (fot. Canva)
PAP / tk

Z badania przeprowadzonego przez Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) wynika, że dla ośmiu na dziesięciu respondentów religia ma niewielkie lub żadne znaczenie. Już w przyszłym roku odsetek osób wyznających religię chrześcijańską w Niemczech może spaść poniżej 50 procent.

Związki z kościołem i religijność wśród Niemców zanikają szybciej, niż się spodziewano – wynika z szóstego już badania przeprowadzonego przez EKD i zaprezentowanego w Ulm na posiedzeniu synodu.

DEON.PL POLECA
Religijność Niemców zanika

Zgodnie z aktualnymi tendencjami już w przyszłym roku odsetek wyznawców religii chrześcijańskich będzie niższy niż 50 proc. Natomiast w ciągu najbliższych kilku lat odsetek osób bezwyznaniowych przekroczy granicę 50 procent, stanowiąc bezwzględną większość populacji - wyjaśnił Christopher Jacobi, pracownik naukowy w Instytucie Nauk Społecznych EKD, prezentując wyniki badania.

Tylko 27 proc. ankietowanych katolików wyklucza obecnie opuszczenie Kościoła. Wśród protestantów jest to 35 proc.

Z badania wynika także, że chrześcijanie stanowią obecnie nieznaczną większość niemieckiego społeczeństwa. - Jeśli zsumować członków wszystkich wyznań chrześcijańskich (...), ich udział w populacji na koniec 2022 roku wynosił 52 proc. – dodał Jacobi.

Osoby religijne już teraz stanowią zdecydowaną mniejszość w społeczeństwie. Tylko 13 proc. ankietowanych postrzega siebie jako osoby religijne, 25 proc. – uznaje się za osoby „z dystansem religijnym”, a 56 proc. za osoby świeckie, ponieważ „nawet wśród członków kościoła nie wszyscy postrzegają siebie jako osoby religijne” – wyjaśnili autorzy badania.

W ocenie Volkera Junga, ewangelickiego teologa, to ciągłe i stopniowe odwracanie się ludzi od jego kościoła jest powiązane z oczekiwaniem na zmiany w jego obrębie. Według badania takich zmian oczekuje aż 80 proc. wyznawców kościoła ewangelickiego.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Religijność Niemców zanika szybciej, niż się spodziewano. Drastyczne wyniki badania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.