Relikwie bł. Frassatiego w Warszawie od 16 lipca

Relikwie bł. Frassatiego w Warszawie od 16 lipca
(fot. By Luciana Frassati [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / ml

Od kościoła św. Dominika na Służewie rozpocznie się 16 lipca warszawski etap peregrynacji relikwii patrona Światowych Dni Młodzieży - bł. Piotra Jerzego Frassatiego.

Ten świecki dominikanin, patron młodzieży i studentów, przez Jana Pawła II nazwany "człowiekiem ośmiu błogosławieństw" peregrynuje po Polsce od wtorku, 12 lipca. Relikwie będą w 10 miastach a ostatni etap tej wyjątkowej pielgrzymki to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
"Bądźcie jak Frassati" - zachęca papież Franciszek w orędziu na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. To jeden z impulsów, które sprawiły, że wyjątkowy relikwiarz - trumna z ciałem Błogosławionego - przyjedzie do Krakowa, podobnie jak w 2008 r. na spotkanie młodych w Sydney. Tym razem jednak w drodze do Krakowa relikwie odbędą unikalną pielgrzymkę po Polsce. Przez dwa dni - 16 i 17 lipca - będą przebywać w Warszawie - w kościele oo. dominikanów na warszawskim Służewie i w kościele akademickim św. Anny.
W słowie skierowanym do wiernych przed zbliżającą się peregrynacją kard. Kazimierz Nycz napisał: "Szczególnie serdeczne zaproszenie kieruję do młodzieży, studentów, wolontariuszy i wszystkich osób, które na różne sposoby włączają się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży na terenie naszej Archidiecezji. Skorzystajmy z tej niepowtarzalnej okazji, aby w weekend bezpośrednio poprzedzający przyjazd pielgrzymów, pomimo wielu zajęć i zadań, zatrzymać się przy świadku Chrystusa. Zainspirujmy się jego przykładem i powierzmy nasze sprawy wstawiennictwu błogosławionego tercjarza dominikańskiego. Prośmy o dobre owoce spotkania w Krakowie i pielgrzymki papieża Franciszka do naszej Ojczyzny".
Frassati swoje powołanie realizował jako świecki dominikanin. Z tego właśnie powodu jego relikwie zostaną przywiezione najpierw do kościoła św. Dominika przy ul. Dominikańskiej 2 na warszawskim Służewie. Już teraz na placu przed kościołem dostępna jest plenerowa wystawa, prezentująca sylwetkę bł. Piotra Jerzego. Przygotowali ją świeccy dominikanie z tworzącej się przy klasztorze na Służewie nowej fraterni. Wystawa będzie dostępna do września.
Peregrynacja relikwii rozpocznie się na Służewie w sobotę, 16 lipca, uroczystą Mszą sprawowaną w południe z udziałem świeckich Zakonu Kaznodziejskiego. Po Mszy św. dominikanie zapraszają na konferencję o. Krzysztofa Pałysa OP pt. "Błogosławieni ubodzy w duchu, do nich należy Królestwo Niebieskie". Odbędzie się także nabożeństwo światła. Po południu, wieczorem i przez całą noc zaplanowano kolejne konferencje, Msze święte, nieszpory, czuwanie i możliwość cichej modlitwy przy relikwiach Frassatiego. Na Mszy sprawowanej przez abp. Henryka Hosera SAC oraz podczas wieczoru uwielbienia przy relikwiach zgromadzi się młodzież z Warszawy i osoby zaangażowane w organizację Dni w Diecezjach. Msza o północy będzie sprawowana w zgłoszonych intencjach, które można nadal nadsyłać na adres frassati@dominikanie.pl.
Przez całą będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a podczas niej odmawiany będzie różaniec z bł. Pier Giorgio Frassatim. O 6.00 rano zaplanowano jutrznię, a o 9.30 uroczysta Msza św. na zakończenie peregrynacji. 
W niedzielę, 17 lipca, trumna z ciałem błogosławionego przed południem zostanie przewieziona do kościoła akademickiego św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Również tam przez cały dzień będzie trwać modlitwa do patrona młodzieży. Tam zaplanowano trzy Msze św. - o 12.00 w intencji rodzin, o 15.00 i 21.00 akademicką. O godz. 18.00 przy trumnie z ciałem błogosławionego będą modlili się studenci z diecezji warszawsko-praskiej a przez całą noc będzie trwała cicha adoracja przy relikwiach.
18 lipca jego relikwie wyruszą w dalszą drogę do Lublina. 23 lipca dotrą do Krakowa, gdzie pozostaną do 31 lipca i będą obecne podczas Światowych Dni Młodzieży.
Szczegółowy plan pobytu relikwii bł. Pier Giorgio Frassatiego w Warszawie można znaleźć na stronie frassati.dominikanie.pl/warszawa i na facebooku pod adresem www.idz.do/frassati.
Pier Giorgio (Piotr Jerzy) Frassati urodził się w zamożnej włoskiej rodzinie w 1901 roku. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej La Stampy. Swoje krótkie życie Pier Giorgio poświęcił czynieniu miłosierdzia. Nie tylko materialnie opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów. Jak zauważył papież Franciszek, "Frassati ofiarowywał potrzebującym o wiele więcej niż dary materialne: dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania".
Pier Giorgio był człowiekiem głębokiej modlitwy. W wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było wciąż jeszcze nowością w Kościele. Cechował się poczuciem humoru, niezwykłą skromnością i dystansem do siebie. Mimo że fałszował jak mało kto - śpiewał często i głośno. Był bardzo wysportowany; najbardziej kochał wspinaczkę górską i regularnie organizował z przyjaciółmi wyprawy na alpejskie szczyty. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, bo chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa.
Zmarł w wieku zaledwie 24 lat - zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina. Święty Jan Paweł II nazwał go "człowiekiem ośmiu błogosławieństw", stawiając go młodym ludziom za wzór. To on beatyfikował Frassatiego w maju 1990 r. Jak stwierdzono podczas procesu beatyfikacyjnego, ciało Pier Giorgia mimo upływu lat nie uległo rozkładowi.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relikwie bł. Frassatiego w Warszawie od 16 lipca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.