"Relikwii nie można traktować magicznie"

"Relikwii nie można traktować magicznie"
Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę w Tarnowie. Jest ona patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Diecezji Rzeszowskiej, a jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.
8 lat temu
KAI / slo

Relikwii nie można traktować magicznie, samo ich ucałowanie nie dokona w nas cudownej przemiany - mówił dziś bp Andrzej Czaja w Opolu. Przewodniczył on Mszy św. inaugurującej peregrynację po diecezji opolskiej relikwii bł. Karoliny Kózkówny.

Biskup podkreślił, że obecność relikwii jest pomocą w przeżywaniu Roku Wiary i odnowienia przymierza z Bogiem. Bł. Karlina zginęła męczeńską śmiercią w 1914 r., broniąc dziewictwa. Jest m.in. patronką Ruchu Czystych Serc.

Blisko 2 tys. wiernych wzięło udział w Mszy św. w opolskiej katedrze, inaugurującej peregrynację relikwii. Przez półtora roku będą one gościć w ponad 200 opolskich parafii.

Uroczystość rozpoczęła się na placu przed opolską katedrą, gdzie relikwie przywitał, a potem wprowadził do świątyni bp Czaja. Wraz z przypominającym kwiat złotym relikwiarzem, w którym zamknięty jest fragment kości błogosławionej, do katedry wniesiony został wysoki na 2 metry obraz - portret bł. Karoliny. Będzie on pielgrzymował po parafiach razem z relikwiami, a jego autorem jest 16-letni Bartłomiej Krawat z Jełowej, rówieśnik błogosławionej.

Po Mszy św. w specjalnym nabożeństwie bp Czaja przekazał relikwie parafii Bierdzany - pierwszej z ponad 200, które jak dotąd zgłosiły chęć uczestnictwa w peregrynacji. W każdej z nich będzie można adorować relikwie przez średnio 2-3 dni. Na potrzeby wydarzenia powstał także pierwszy w Polsce modlitewnik bł. Karoliny zawierający modlitwy, rozmyślania i pieśni ku czci błogosławionej. Książeczka będzie dostępna w parafiach, które przyjmą relikwie, a także w księgarni przy Wydawnictwie Świętego Krzyża w Opolu.

W homilii bp Czaja wyraził nadzieję, że rozpoczynająca się peregrynacja pozwoli na nowo odkryć sens życia w poświęceniu go na chwałę Boga i pożytek ludzi. - Chrystusowe misterium oddania życia zrealizowało się w bł. Karolinie. Wierzymy, że stoi ona przed tronem Boga i w Jego świątyni cześć Mu oddaje - powiedział bp Czaja i dodał, że wiara ta skłania do uznania obecności Karoliny pośród nas.

- Można powiedzieć, że przez te relikwie ona jakby występuje z szeregu świętych byśmy mogli lepiej zobaczyć jej życie i lepiej z tego życia zaczerpnąć, aż w końcu byśmy mogli przez nią lepiej zobaczyć Jezusa - powiedział biskup opolski i zaznaczył, że do tego poznania potrzebne jest przede wszystkim serce pełne wiary. - Relikwie świętych stanowią dany nam w darze swoisty depozyt życia i duchowego dziedzictwa, który wiąże nas nie tylko z daną osobą, lecz w ogóle ze światem i życiem nadprzyrodzonym, do którego zdążamy. - powiedział bp Czaja.

Hierarcha zwrócił też uwagę, że peregrynacja powinna stać się pomocą w przeżywaniu Roku Wiary, a także pomocą do odnowienia przymierza z Bogiem, bez którego żywa wiara nie może zaistnieć. Biskup podkreślił, że wiele w tym względzie zależeć będzie jednak od zaangażowania samych wiernych. - Nie można oczekiwać, że samo spojrzenie na relikwie, ucałowanie ich dokona w nas cudownej przemiany. Relikwii nie można traktować magicznie. Nie wystarczy wypowiedzieć jakiejś prośby. To nie wróżka - powiedział bp Czaja.

Zdaniem koordynatora peregrynacji, ks. Helmuta Piechoty, rozpoczynająca się peregrynacja jest skierowana nie tylko do młodych, dla których bł. Karolina może być wzorem walki o czystość, ale do wszystkich. - Proponujemy dorosłym, dziadkom i babciom, by w czasie nawiedzenia ich parafii przez relikwie Karoliny modlili się o ducha czystości dla swoich dzieci i wnuków - mówi ks. Piechota i zaznacza, że peregrynacja ma na celu także zwrócenie uwagi duszpasterzy na rolę osób świeckich w życiu Kościoła.

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci. Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Pracowała z nimi na roli. Od najwcześniejszych lat cechowała ją uczciwość, pobożność i posłuszeństwo. Była zdolnym dzieckiem, które z chęcią służyło pomocą innym. 18 listopada 1914 r. szesnastoletnia Karolina została zamordowana w lesie waleńskim przez rosyjskiego żołnierza, dziewczyna broniła się przed gwałtem. Pogrzeb odbył się 16 grudnia w Zabawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Relikwii nie można traktować magicznie"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Relikwii nie można traktować magicznie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.