Rewolucyjne muzeum, które ukaże Biblię od nowej strony

Rewolucyjne muzeum, które ukaże Biblię od nowej strony
(fot. Javier Cruz Acosta / shutterstock.com)
Logo źródła: America Magazine America Magazine / kk

Na 17 listopada zaplanowano otwarcie Muzeum Biblii, które stanie się największą prywatnie finansowaną placówką wystawienniczą w Waszyngtonie.

Na początku był to tylko opuszczony magazyn znajdujący się niedaleko amerykańskiego Kapitolu. Przez ostatnie pięć lat powierzchnia niemal 40 tysięcy metrów kwadratowych przeistoczyła się nie do poznania w muzeum z wielowątkową narracją.

"Nie mamy żadnej innej agendy oprócz tej, by pomóc zwiedzającym w docenieniu nieprzeciętnej roli, którą pełni ta księga w historii cywilizacji oraz Stanów Zjednoczonych" - mówi dyrektor Muzeum Biblii, Cary Summers. Chociaż obecnie mamy do czynienia z ogromnym dostępem do Biblii na świecie, to jednak nie przekłada się to na jej znajomość. Dlatego "celem muzeum jest wskazanie, że ten tekst dotyka niemal każdego aspektu naszego życia", choć jak zaznacza dyrektor placówki, muzeum ma informować i inspirować, a nie uprawiać prozelityzm.

Przedsięwzięcie robi ogromne wrażenie. Drugie, trzecie i czwarte piętro są poświęcone oddziaływaniu Biblii, jej historii i opowieściom w niej zawartym. Każda ekspozycja jest ogromnie oddziałującym na widza przykładem wykorzystania nowych technologii. Na pierwszym piętrze będą znajdować się wystawy czasowe, z których jedna będzie największą wystawą Muzeów Watykańskich organizowaną poza Rzymem.

DEON.PL POLECA

Każda osoba zwiedzająca kompleks będzie wyposażona w urządzenie służące do osobistego doświadczania wystawy. Będzie można wprowadzić informację dotyczącą tego, które tematy szczególnie nas interesują, a urządzenie zaprojektuje sposób zwiedzania, śledząc za pomocą GPSu naszą pozycję w muzeum.

Krzysztof Globisz pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych [BIBLIA AUDIO] >>

Wyjątkową cechą jest także to, że muzeum będzie w pełni dostępne dla zwiedzających zupełnie za darmo. Jedyna opłata jest dobrowolna. Za wsparcie finansowe muzeum odpowiada fundusz prywatny, który zgromadził wpłaty od ponad 50 tysięcy osób oraz instytucji.

Muzeum zdążyło uczynić różnicę jeszcze zanim otwarto jego drzwi. O oprawę merytoryczną przedsięwzięcia zadbała ponad setka biblistów, archeologów i kulturoznawców, którzy starali się oddać ogrom historii Pisma Świętego. Nić przewodnia instytucji zakłada ekumenizm i narrację opartą w odniesieniu do dialogu międzyreligijnego. Taki też jest skład zespołu ekspertów, z który dzieli się na protestantów, katolików i żydów. Zdaniem dyrektora muzeum to największe osiągnięcie muzeum, które udało się już uzyskać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Rewolucyjne muzeum, które ukaże Biblię od nowej strony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.