Rocznica powołania Służby Więziennej
Mszą św. w katedrze polowej WP w Warszawie zainaugurowali obchody swego święta funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej.
Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W homilii wyraził wdzięczność funkcjonariuszom za ich trudną pracę na rzecz bezpieczeństwa. 8 lutego przypada 96. rocznica podpisania przez Marszałka Józefa Piłsudskiego dekretu powołującego Służbę Więzienną.
W homilii bp Guzdek dziękował funkcjonariuszom za ich pracę na rzecz bezpieczeństwa. Zachęcał funkcjonariuszy do dbania o sumienia przez lekturę słowa Bożego, przypomniał też o obowiązku głoszenia go przez chrześcijan.
- To nieprawda, że ludzie nie chcą słuchać słowa Bożego! Niejeden dobry kaznodzieja nie tylko usłyszał, ale doświadczył tego, że "wszyscy go szukają". Ludzie potrafią przemieszczać się z parafii do parafii, z kościoła do kościoła szukając współczesnych proroków, którzy nie głoszą siebie, nie komentują bieżących wydarzeń politycznych, ale wychodzą z posługą myślenia; przybliżają prawdę o Bogu i powołaniu człowieka do świętości - podkreślił.
Ordynariusz wojskowy przypomniał, że obok funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej o dobro sumień osadzonych troszczą się kapelani i wolontariusze, "którzy udają się do więzień i aresztów śledczych, aby osadzonym i skazanym głosić słowo Boże". - W ten sposób, niosąc nadzieję, pomagają im w odpokutowaniu popełnionych win i w powrocie do życia w społeczeństwie ludzi wolnych - powiedział.
Biskup Guzdek podkreślił, że przypominają oni skazanym o nieskończonym miłosierdziu Boga dającym nadzieję oraz starają się wyjaśniać im podstawowe zasady moralne oraz kształtować ich sumienia. - W tym krótkim wyjaśnieniu roli słowa Bożego w kształtowaniu ludzkich postaw zawarta jest odpowiedź na pytanie o sens posługi kapelanów w więzieniach i aresztach. Zapewne wielu osadzonych, którzy już wyszli na wolność mogłoby dać świadectwo o przemieniającej mocy słowa Bożego - powiedział.
Mszę św. koncelebrowali ks. Paweł Wojtas, krajowy duszpasterz więziennictwa oraz kapelani ordynariatu polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz Kurii Polowej i ks. ppor Marcin Janocha, wikariusz katedry polowej.
We Mszy św. uczestniczył Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości, płk Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej, szefowie Biur SW, poczty sztandarowe okręgowych inspektoratów oraz ośrodków szkoleniowych SW. Obecna była także kompania reprezentacyjna SW.
Służba Więzienna jest formacją mundurową podległą Ministrowi Sprawiedliwości, posiadającą własną strukturę organizacyjną. Do jej zadań należy prowadzenie działalności resocjalizacyjnej wobec osób skazanych, wykonywanie tymczasowego aresztowania, zapewnienie osobom skazanym lub tymczasowo aresztowanym przestrzegania ich praw, opieki zdrowotnej i religijnej oraz ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.
Po przełomie w 1989 r. pierwszym naczelnym kapelanem więziennictwa, został mianowany ks. Jan Sikorski, który w stanie wojennym był duszpasterzem internowanych na warszawskiej Białołęce. Stworzył on nowe struktury duszpasterstwa więziennego odpowiadające współczesnym wymaganiom pastoralno-penitencjarnym. Od 2001 r. naczelnym kapelanem więziennictwa jest ks. Paweł Wojtas. W polskich więzieniach pracuje ok. 27,5 tys. funkcjonariuszy i ponad 2 tys. pracowników cywilnych - nauczycieli, lekarzy, psychiatrów i psychologów. Obecnie posługę duszpasterską w SW i pośród osadzonych pełni 204 kapelanów.
Dekret organizujący polskie więziennictwo podpisany został przez Józefa Piłsudskiego 8 lutego 1919 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2010 roku święto Służby Więziennej wcześniej obchodzone było 26 kwietnia, w dzień uchwalenia Ustawy o Służbie Więziennej z 1996. Dwa lata temu podczas święta Służby Więziennej, bp Józef Guzdek poświęcił sztandar Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Skomentuj artykuł