Zostać klerykiem na weekend? Dlaczego nie?!

Zostać klerykiem na weekend? Dlaczego nie?!
(fot. VISION Vocation Guide / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
KAI / pk

Do jutra potrwa trzydniowy projekt powołaniowy: "Kleryk to…zostań nim na weekend i zobacz sam", w ramach którego 29 uczniów z całej diecezji kieleckiej czynnie uczestniczy w życiu kleryckim Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Dzisiaj trwa drugi dzień projektu. Spotkania uczestników rozpoczęły się w piątek 13 marca o godz. 15. i zakończą obiadem w niedzielę, 15 marca.

Uczestnicy rozpoczęli dzisiejszy dzień od jutrzni o godz. 6.30. - modlitwą liturgii godzin.

DEON.PL POLECA
- Niektórzy w ogóle po raz pierwszy w życiu mieli w ręce brewiarz, było to dla nich duże przeżycie, podobnie jak pierwsze w życiu nieszpory - mówi alumn Dominik Terczyński z Koła Powołaniowego "Quo Vadis", który zajmuje się grupą kandydatów.

Dzisiejszy dzień ma bogaty program: jest Msza św., są zajęcia liturgiczne z ceremoniarzami, ale i tzw. "manewry" - czyli typowe prace fizyczne, w tym także zajęcia na siłowni. Przewidziane jest spotkanie z rektorem ks. dr. Pawłem Tamborem, lekcja muzyki chóralnej, film powołaniowy i turniej tenisa stołowego.

DEON.PL POLECA

Ważnym punktem dzisiejszego dnia jest wizyta w domu dziecka przy ul. Pomorskiej i w Domu Księży Emerytów.

- Często ze strony chłopaków padają pytania, jak klerycy pomagają dzieciom czy ludziom starszym, jak realizowane są te dzieła miłosierdzia - podkreśla alumn Dominik Terczyński.

Z kolei dla tej części 29-osobowej grupy, która mieszka daleko od Kielc, zorganizowane było zwiedzanie bazyliki katedralnej ze skarbcem i najważniejszych kościołów kieleckich.

Podczas trzydniowego pobytu uczestnicy projektu powołaniowego spotkali się także z ks. bp Janem Piotrowskim - uczestniczyli we Mszy św. z okazji drugiej rocznicy wyboru papieża Franciszka, w modlitwach w dwóch kaplicach seminarium: św. Stanisława Kostki i św. Kazimierza, w zwiedzaniu seminarium i odkrywaniu śladów błogosławionych, którzy żyli w jego murach.

W niedzielę chłopcy spotkają się z rektorem WSD - ks. Pawłem Tamborem, który będzie dla nich celebrował Mszę św., z ks. Mirosławem Kowalskim - pomysłodawcą całego przedsięwzięcia i ojcem duchowym - ks. Adamem Wilczyńskim.

Uczestnicy projektu powołaniowego to głównie uczniowie szkół średnich, kilku jest też z gimnazjum, w większości są ministrantami i lektorami. Aż siedmiu przyjechało z Łopuszna, czterech ze Strawczyna, trzech ze Stopnicy.

Jest to już siódma edycja popularnego w diecezji kieleckiej projektu powołaniowego. Życie i codzienność w kieleckim seminarium poznało już w ten sposób co najmniej 350 uczestników, niektórzy czynili to kilkakrotnie, wśród nich była grupka studentów innych kierunków, a nawet absolwentów. Za wymierny sukces minionych edycji organizatorzy uznają fakt podjęcia studiów w WSD przez ok. 10 uczestników spotkań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zostać klerykiem na weekend? Dlaczego nie?!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.