Rosja: 40 najważniejszych wydarzeń religijnych

Rosja: 40 najważniejszych wydarzeń religijnych
(fot. cabezadeturco / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
KAI / mh

Wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w Polsce w sierpnia br. i podpisanie przezeń wraz z abp. Józefem Michalikiem wspólnego przesłanie do narodów Polski i Rosji znalazła się na 38. miejscu wśród 40 najważniejszych wydarzeń religijnych mijającego roku w Rosji. Ich spis, ogłaszany od kilku lat przez tamtejszą internetową agencję informacyjną Portal-Credo, otwiera tym razem sprawa feministycznej grupy rockowej "Pussy Riot", która w lutym br. wystąpiła nielegalnie w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela, za co w grudniu została skazana na 2 lata karnej kolonii.

Na drugim miejscu dziennikarze portalu umieścili uchwalenie kilka dni temu przez Dumę Państwową ustawy zakazującej adopcji przez obywateli Stanów Zjednoczonych sierot rosyjskich i milczenie wspólnot wyznaniowych w tej sprawie.

Trzecie miejsce na tej bardzo subiektywnie opracowanej liście zajęło ciągnące się przez cały rok "zajęcie" przez Federalną Agencję ds. Zarządzania Majątkiem Państwowym należących do Rosyjskiego Autonomicznego Kościoła Prawosławnego relikwii dwojga świętych. Kościół ten jest niezależny od Patriarchatu Moskiewskiego, a nawet pozostaje w ostrej opozycji do niego, a fakt, iż instytucja państwowa próbowała "skonfiskować" własność wspólnoty wyznaniowej, skłonił zarówno wiernych tego Kościoła, jak i wielu komentatorów, do stwierdzenia, iż władze stoją po stronie Patriarchatu, mimo zapisanej w konstytucji zasady świeckości państwa.

Na czwartym miejscu znalazło się drobne w istocie zdarzenie, które jednak - w wyniku licznych błędów i potknięć samego Cyryla i jego najbliższego otoczenia - nabrało wymiaru ogólnokrajowego: tzw. skandal z "nanokurzem" (czyli drobniutkimi cząsteczkami kurzu), który w czasie remontu mieszkania byłego ministra zdrowia, a obecnie księdza i sąsiadującego z prywatnym mieszkaniem zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), miał poważnie uszkodzić znajdujące się tam cenne meble i książki. Okazało się, że mieszkanie patriarchy zajmowała jego bliska krewna, o której istnieniu nikt wcześniej nie wiedział i która zażądała od sąsiada pokrycia poniesionych strat. Udało jej się wywalczyć odszkodowanie w wysokości 20 mln rubli, co bardzo wzburzyło rosyjską opinię publiczną. Skomplikował to jeszcze skandal z drogim zegarkiem marki "Breguet", które nosi Cyryl, czemu początkowo on sam zaprzeczał. Cała sprawa, ciągnąca się od lutego do maja, ogromnie zaszkodziła prestiżowi i autorytetowi głowy RKP.

Szóstą lokatę zajęło pierwsze wydarzenie spoza Rosji: śmierć Szenudy III - głowy Kościoła koptyjskiego w Egipcie 18 marca i wybór jego następcy w osobie metropolity Teodora (Tawadrosa) 4 listopada. Na 9. miejscu wspomniano o śmierci innego zwierzchnika prawosławnego patriarchy antiocheńskiego Ignacego IV w grudniu, a na 11. - o zgonie patriarchy bułgarskiego Maksyma 6 listopada. Na 13. miejscu autorzy zestawienia umieścili pierwsze wydarzenie spoza świata prawosławnego i wschodniochrześcijańskiego - zamordowanie w sierpniu w Dagestanie szejka Saida Czerkiejskiego, należącego do nurtu sufijskiego w islamie. Na 36. wymieniono pierwsze zdarzenie spoza Rosji - śmierć założyciela Kościoła Zjednoczenia z Korei Moon Sun Myuna.

Dopiero 38. miejsce zajęła pierwsza w historii wizyta głowy RKP w Polsce, jego spotkania z hierarchami katolickimi w naszym kraju i podpisanie - jak to ujęli twórcy kalendarium - "wspólnej deklaracji z Kościołem katolickim Polski". Przy tym podano błędnie, że wydarzenie to miało miejsce we wrześniu, podczas gdy w rzeczywistości doszło do niego w dniach 16-19 sierpnia. A wspomniana deklaracja to Wspólne Przesłanie Kościołów - katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji do narodów obu krajów w sprawie pojednania między nimi.

Agencja " Portal-Credo" organizuje swe rankingi mijającego roku od kilku lat. W ub.r. na pierwszym miejscu wśród 50 wydarzeń znalazły się masowe protesty społeczne przeciw fałszowaniu wyborów parlamentarnych w Rosji w dniach 10-24 grudnia 2011, na drugim - "wiosna arabska" w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a na trzecim - tzw. "szczyt pentarchii", czyli spotkanie delegacji czterech starożytnych patriarchatów prawosławnych i Kościoła Cypru, ale bez Patriarchatu Moskiewskiego, w Stambule w dniach 1-3 września. Na 48. miejscu, a więc znów, tak jak teraz - trzecim od końca - znalazł się jedyny w tym zestawieniu akcent polski: "antyklerykalny Ruch Janusza (...) Palikota zajął trzecie miejsce w wyborach do Sejmu Polski 9 października".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja: 40 najważniejszych wydarzeń religijnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.