Rosja: dialog z katolikami, ale bez kompromisów

Rosja: dialog z katolikami, ale bez kompromisów
Rosyjskie prawosławie jest otwarte na dialog z katolikami i protestantami) (fot. by thisisbossi / flickr.com)
W. Raiter / Radio Watykańskie / slo

Rosyjskie prawosławie jest otwarte na dialog z katolikami i protestantami. Nie zamierza jednak ustępować i zawierać kompromisów w kwestiach zasadniczych – powiedział ks. Wsiewołod Czaplin.

Szef Synodalnego Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Relacji ze Społeczeństwem towarzyszy patriarsze Cyrylowi w jego wizycie pasterskiej na Dalekim Wschodzie. W jej ramach ks. Czaplin spotkał się ze studentami Północno-Wschodniego Uniwersytetu w Jakucku.

- Począwszy od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku mamy częste kontakty z katolikami i protestantami oraz wiele wspólnych projektów. Dialog ten czasami ulegał osłabieniu z powodu agresywnej działalności misyjnej niektórych Kościołów zachodnich pośród rosyjskich prawosławnych – powiedział ks. Czaplin.

Oznajmił, że obecnie prowadzony jest intensywny dialog z katolikami i protestantami. Kościół prawosławny według Czaplina daleki jest jednak od odstąpienia od najważniejszych kwestii dogmatycznych na rzecz, jak się wyraził, „drugorzędnych”. - Najważniejsza jest prawda o Bogu, od której zależy życie wieczne człowieka – dodał.

Ks. Czaplin odrzucił relatywizm moralny liberalnych protestantów i stwierdził, że w sprawach moralności prawosławni są bliscy katolikom. Jednakże pozostają różnice teologiczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: dialog z katolikami, ale bez kompromisów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.