Rosja: Kościół prawosławny nie chce już błogosławić broni masowego rażenia

Rosja: Kościół prawosławny nie chce już błogosławić broni masowego rażenia
(fot. depositphotos.com)
KAI / sz

Rosyjski Kościół Prawosławny zamierza zaprzestać błogosławienia broni masowego rażenia, które zaczął praktykować po 2000 r. Wynika to z projektu dokumentu przedstawionego przez doradczy Międzysoborowy Urząd RKP. Przewiduje on natomiast zachowanie modlitw w intencji żołnierzy i błogosławienie ich „środków transportu”.

Autorzy dokumentu tłumaczą, że „błogosławienie wszelkiego rodzaju broni, której użycie może spowodować śmierć niezliczonej liczby ludzi, w tym (...) broni masowego rażenia, nie odzwierciedla prawosławnej tradycji” i dlatego nie powinno być praktykowane. Przypominają jednocześnie, że Kościół błogosławi „obronie ojczyzny z bronią w ręku”.

Projekt będzie teraz poddany wewnątrzkościelnej dyskusji w diecezjach, która potrwa do 1 czerwca, po czym zajmie się nim Sobór Biskupów.

Tradycja błogosławienia broni sięga w Rosji XII wieku. Duchowni błogosławili wówczas miecze młodych książąt, potwierdzając tym ich status obrońców ojczystej ziem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Zasada
18,45 zł
36,90 zł

Zawsze w cieniu. Zawsze potrzebni. Wreszcie docenieni. Kapelani Powstania Warszawskiego.

Gdy kapituluje Starówka, żal za grzechy i rozgrzeszenie stają się cenniejsze niż życie. Generał Antoni Chruściel „Monter” „poleca wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i...

Skomentuj artykuł

Rosja: Kościół prawosławny nie chce już błogosławić broni masowego rażenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.