Rosja: Kościół prawosławny nie chce już błogosławić broni masowego rażenia

Rosja: Kościół prawosławny nie chce już błogosławić broni masowego rażenia
(fot. depositphotos.com)
KAI / sz

Rosyjski Kościół Prawosławny zamierza zaprzestać błogosławienia broni masowego rażenia, które zaczął praktykować po 2000 r. Wynika to z projektu dokumentu przedstawionego przez doradczy Międzysoborowy Urząd RKP. Przewiduje on natomiast zachowanie modlitw w intencji żołnierzy i błogosławienie ich „środków transportu”.

Autorzy dokumentu tłumaczą, że „błogosławienie wszelkiego rodzaju broni, której użycie może spowodować śmierć niezliczonej liczby ludzi, w tym (...) broni masowego rażenia, nie odzwierciedla prawosławnej tradycji” i dlatego nie powinno być praktykowane. Przypominają jednocześnie, że Kościół błogosławi „obronie ojczyzny z bronią w ręku”.

Projekt będzie teraz poddany wewnątrzkościelnej dyskusji w diecezjach, która potrwa do 1 czerwca, po czym zajmie się nim Sobór Biskupów.

Tradycja błogosławienia broni sięga w Rosji XII wieku. Duchowni błogosławili wówczas miecze młodych książąt, potwierdzając tym ich status obrońców ojczystej ziem.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Zasada

Zawsze w cieniu. Zawsze potrzebni. Wreszcie docenieni. Kapelani Powstania Warszawskiego.

Gdy kapituluje Starówka, żal za grzechy i rozgrzeszenie stają się cenniejsze niż życie. Generał Antoni Chruściel „Monter” „poleca wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i...

Skomentuj artykuł

Rosja: Kościół prawosławny nie chce już błogosławić broni masowego rażenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.