Rosja: ksiądz aresztowany za krytykę wojny na Ukrainie

Rosja: ksiądz aresztowany za krytykę wojny na Ukrainie
Fot. Karl Raymund Catabas / unsplash.com
KAI / tk

7 czerwca w Sankt-Petersburgu został aresztowany prawosławny ksiądz o. Ioan Kuromariow pod zarzutem rozpowszechniania „fałszywych wiadomości” na temat toczącej się obecnie wojny na Ukrainie.

Poinformował o tym niezależny portal Baza, dodając, że „policja urządziła nalot na mieszkanie kapłana i skonfiskowała znajdujące się tam przedmioty religijne”.

Inne niezależne źródło rosyjskie – Mediazona, powołując się na sądowe materiały informacyjne w tym mieście, potwierdziło tę wiadomość, którą z kolei przekazała 9 bm. w USA popularna strona The Daily Beast. Na podstawie nowych przepisów o „szerzeniu niewiarygodnych informacji o działaniu rosyjskich sił zbrojnych” kapłanowi grozi kara do 10 lat więzienia.

Sprzeciw wobec wojny

Przyczyną aresztowania jest wideo, które duchowny zamieścił w mediach społecznościowych jeszcze w marcu br. Była to jego odpowiedź na twierdzenie prokremlowskiego propagandzisty Władimira Sołowjowa, że gdyby nawet w czasie tej wojny doszło do użycia broni jądrowej, to Rosjanie „poszliby do nieba”.

Na filmiku kapłan, który jest doktorem teologii, podważył takie rozumowanie, mówiąc: „Muszę rozczarować tych wszystkich, którzy wierzą w ten fake news, gdyż rozpętanie wojny nie prowadzi do nieba. To nie Ukraina zaatakowała Rosję i (w związku z tym) wy (rosyjscy żołnierze) traficie nie do nieba, ale w przeciwnie – do piekła”.

Już w zeszłym roku Kuromariow wywołał gniew Kremla żądaniem postawienia zarzutów karnych ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu za umieszczenie w katedrze Sił Zbrojnych Rosji pod Moskwą mozaiki przedstawiającej W. Putina, samego Szojgu i żołnierzy z portetem Stalina (później wizerunek ten usunięto z cerkwi). Po tej wypowiedzi mnich został na pewien czas zawieszony w czynnościach kapłańskich.

Według The Daily Beast na podstawie wprowadzonego w marcu br. prawa o „rozpowszechnianiu niesprawdzonych informacji” (tzn. innych niż oficjalne, podane przez rząd) władze rosyjskie ścigają też innych znanych dysydentów: pisarzy Aleksandara Niewzorowa i Dimitrija Głuchowskiego a także Maksima Pokrowskiego – wokalistę zespołu rockowego „Nogu Swieło”. Z tego samego powodu zablokowano konta bankowe co najmniej trzem dziennikarzom, o czym poinformowała z kolei Agora – rosyjska pozarządowa organizacja obrony praw człowieka.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Rosja: ksiądz aresztowany za krytykę wojny na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.