Rosja: na wirusa zmarł pierwszy biskup prawosławny

Rosja: na wirusa zmarł pierwszy biskup prawosławny
(fot. unsplash.com)
KAI / df

W wieku niespełna 55 lat zmarł 26 kwietnia wskutek zarażenia koronawirusem biskup żeleznogorski i lgowski Beniamin (Korolow) – pierwszy hierarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), który odszedł do wieczności z powodu tej choroby. Wcześniej zmarło dwóch duchownych: ks. protojerej Aleksandr Agiejkin – proboszcz katedry moskiewskiej w Jełochowie – 21 bm. w wieku niespełna 49 lat i 25 bm. diakon z tejże cerkwi Jewgienij Trofimow (61 lat). W Rosji jest obecnie prawie 81 tys. zarażonych wirusem Covid-19.

"Kilka dni temu biskup Beniamin trafił do Obwodowego Klinicznego Szpitala Zakaźnego w Kursku im. N. Siemaszki. W przededniu przeniesiono go na oddział reanimacji, bo stwierdzono u niego dwustronne zapalenie płuc, spowodowane zakażeniem koronawirusem" – stwierdza oświadczenie grupy roboczej przy patriarsze moskiewskim ds. walki z wirusem.

Przyszły biskup (w świecie Wiktor Korolow) urodził się 26 października 1965 w obwodzie orłowskim w rodzinie robotniczej. Po odbyciu służby wojskowej uczył się w Orłowskiej Szkole Muzycznej, uzyskując w 1990 dyplom dyrygenta orkiestry instrumentów ludowych. Potem do 1995 studiował na miejscowym uniwersytecie, zdobywając uprawnienia metodyka nauczania ludowej sztuki instrumentalnej. Jeszcze jako student pracował jako nauczyciel w dwóch dziecięcych szkołach sztuk, angażując się jednocześnie w życie parafii w Małoarchangielsku koło Orła i w budowę nowej cerkwi.

W październiku 1996 wstąpił do klasztoru w Kursku, w rok później odbyły się tam jego postrzyżyny mnisze, podczas których przyjął imię zakonne Beniamin. 15 marca 1997 został wyświęcony na diakona, a 7 kwietnia tegoż roku – na kapłana. Od stycznia 1999 przebywał w klasztorze-pustelni św. Serafina Sarowskiego w Kursku, a w kwietniu tegoż roku został tam przełożonym. Zabiegał o sprowadzenie do eparchii kurskiej ikony Matki Bożej "Znamienie" i w tym celu dwukrotnie jeździł do Stanów Zjednoczonych oraz odwiedził szereg diecezji i parafii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego za Granicą w Europie Zachodniej. W 2010 ukończył Kurskie Seminarium Duchowne.

Decyzją Synodu Biskupów RKP z 26 lipca 2012 powołano go na biskupa żeleznogorskiego i lgowskiego, sakry udzielił mu 1 września tegoż roku patriarcha moskiewski Cyryl.

W Rosji w ciągu minionej doby (25-26 bm.) odnotowano 6361 przypadków zachorowania na wirusa Covid-19, łączna zaś liczba zarażonych wynosi obecnie 80 949.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: na wirusa zmarł pierwszy biskup prawosławny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.