Rosja pogwałciła prawo międzynarodowe

(fot. Pavel "KoraxDC" Kazachkov / Foter / CC BY)
KAI / kn

Aneksja Krymu była jaskrawym pogwałceniem prawa międzynarodowego, zaś Federacja Rosyjska powinna zablokować napływ bojowników i broni w region Donbasu - stwierdził w wypowiedzi dla portalu vaticaninsider abp Thomas Gulickson.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie zaznaczył, że stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie konfliktu we wschodniej części tego kraju jest zgodne ze stanowiskiem wspólnoty międzynarodowej. Dziś rozpoczyna się wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów katolickich obrządku łacińskiego i greckokatolickiego.

Stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie poszanowania prawa międzynarodowego nie różni się od tego jakie w tej sprawie zajmuje wspólnota narodów: dotyczy to zwłaszcza integralności terytorialnej suwerennego kraju i nieingerencji w jego wewnętrzne sprawy" - powiedział watykański dyplomata. Dodał, że aneksja Krymu był jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego. "Jeśli Federacja Rosyjska nie jest w stanie natychmiast przywrócić Ukrainie możliwości kontrolowania swych granic w regionie Donbasu, to może przynajmniej zamknąć granicę z drugiej strony i zablokować przepływ bojowników i broni. Pomoc humanitarna powinna być skoordynowana z Kijowem pod nadzorem Czerwonego Krzyża, OBWE i innych podmiotów" - stwierdził abp Gullickson.

Pytany o stan ducha Ukraińców nuncjusz zaznaczył, że czują się oni opuszczeni i nie zrozumiani przez resztę świata. Natomiast jeśli idzie o relacje między Kościołami i wyznawcami różnych religii podkreślił on rolę Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, dążącej do umocnienia jedności narodowej w obliczu agresji zewnętrznej i podziałów wewnętrznych. Dodał, że w wysiłkach tych uczestniczą także dwa główne Kościoły prawosławne: należący do Patriarchatu Moskiewskiego i będący z nim w konflikcie Kościół Patriarchatu Kijowskiego. Natomiast na pytanie o stosunek Ukraińców do Cerkwi Moskiewskiej abp Gullickson zaznaczył, że odzwierciedla on uczucia narodu ukraińskiego do Federacji Rosyjskiej.

Papieski przedstawiciel na Ukrainie podkreślił rolę pomocy z jaką spieszą ludzie wierzący za pośrednictwem Caritas. Są w nią także zaangażowane Zakon Maltański, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Renovabis oraz inne dzieła. Zaznaczył, że z wydatną pomocą spieszą również Kościoły protestanckie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja pogwałciła prawo międzynarodowe
Komentarze (3)
jazmig jazmig
16 lutego 2015, 18:29
Skoro odebranie Kosowa Serbii nie było naruszeniem prawa międzynarodowego, to tym bardziej inkorporacja Krymu nie jest naruszeniem tego prawa. Rosja ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek obrony swoich rodaków przed ich wymordowaniem przez banderowskie władze Ukrainy.
BS
Bus Stop
16 lutego 2015, 15:13
  Może  wreszcie  DEON  łaskawie  zacznie  informować  swoich  niedoinformowanych  czytelników  o  zbrodniach  oddziałów  walczacych  pod sztandarami  państwa ukraińskiego?   Kto  strzelał  do  milicjantów  i  innych  ludzi  na majdanie?  Co  wyczyniały i wyczyniają  "Azow"  i  "Ajdar"?   Przestańcie  kłamać i oszukiwać,  to nie  przystoi  zwłaszcza  katolickiemu  portalowi,  bo  to  zażenowanie  i kompromitacja i  niesmak
MR
Maciej Roszkowski
16 lutego 2015, 17:15
Następny "zielony ludzik"? Ech wy małe ludziki. Żal mi was.