Rosja: Władimir Putin nowym "Michałem Archaniołem"?

Rosja: Władimir Putin nowym "Michałem Archaniołem"?
Fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
KAI / tk

Rosyjski Kościół Prawosławny, który od początku wspiera duchowo i ideowo agresję Rosji przeciw Ukrainie, przygotował obecnie specjalne modlitewniki "wojskowe" dla żołnierzy wysyłanych na wojnę.

Putin nowym Archaniołem Michałem?

W jednej z nich znalazło się prośba do Boga, aby "obdarzył zwycięstwem najwyższego głównodowodzącego Władimira [Putina], mężnego arcystratega i bogobojnego przywódcę rosyjskiego". Użyte w tekście słowo "Archistrateg" odnosi się w nazewnictwie prawosławnym do św. Michała Archanioła jako dowódcy wojsk anielskich.

DEON.PL POLECANie jest to pierwsze tego rodzaju tytułowanie obecnego szefa państwa rosyjskiego w Patriarchacie Moskiewskim, gdyż już na początku XXI wieku w "Modlitwie za prezydenta" wymieniano go po mieniu bez tzw. "otczestwa", czyli imienia po ojcu, jak to się dzieje w codziennej praktyce rosyjskiej, a jako jego pomocnika wspominano św. Michała Archanioła. Modlitwa ta pozostawała niezmieniona, ale jesienią br. patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl wprowadził nowy jej tekst.

Modlitwa za "bogobojne wojsko" jest stałą częścią liturgii prawosławnej, obok wspominania w niej także m.in. władz kościelnych (w tym zwierzchników innych Kościołów lokalnych) i państwowych.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Henryk Pietras SJ

Starożytne herezje nigdy nie umarły

W oczach ludzi współczesnych herezje uchodzą za relikt czasów dawno minionych – za coś, czym Kościół nie musi się już zajmować. Henryk Pietras SJ, ceniony patrolog i autor wielu książek ...

Skomentuj artykuł

Rosja: Władimir Putin nowym "Michałem Archaniołem"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.