Rosyjski ambasador o możliwości papieskiej wizycie w Rosji

Rosyjski ambasador o możliwości papieskiej wizycie w Rosji
(fot. giulio napolitano / Shutterstock, Inc.)
4 lata temu
KAI / pk

Wizyta papieża w Moskwie lub spotkanie z patriarchą Cyrylem w innym kraju Europy lub Azji jest możliwa - uważa Alexander Awdejew, ambasador Rosji przy Stolicy Apostolskiej.

Jak donosi ekumeniczna fundacja Pro Oriente z Wiednia, na spotkaniu z katolickimi dziennikarzami, rosyjski dyplomata uznał relacje Franciszka z prezydentem Władimirem Putinem za "bardzo dobre". Przypomniał, że widzieli się oni dwukrotnie oraz o rozmowach telefonicznych, zwłaszcza z okazji 80. rocznicy urodzin papieża 17 grudnia ub.r.

Awdejew odniósł się do wypowiedzi jednego z biskupów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który niedawno powiedział mu, że każdy dzień "po trochu zbliża nas do tego spotkania". - Choć nie ma jeszcze żadnego terminu to mamy już podstawę - powiedział dyplomata. Awdejew w latach 2008-2012 był ministrem kultury w rosyjskim rządzie a w latach 1996-2002 wiceministrem spraw zagranicznych, w którym pracuje od czasów sowieckich. Karierę dyplomaty rozpoczął w 1968.

Ambasador podkreślił historyczne znaczenie spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w lutym 2016 r. w Hawanie. Jego zdaniem obaj pokazali, że są świadomi dramatu jaki ma miejsce na Bliskim Wschodzie. - Byliśmy świadkami rzeczywistego ludobójstwa chrześcijan na Bliskim Wschodzie gdzie ginęło codziennie zamordowanych przez islamskich ekstremistów od 300 do 350 katolików, prawosławnych, chrześcijan Kościołów wschodnich. Wobec groźby całkowitego zaniku chrześcijan w tej części świata, co zmieni oblicze Bliskiego Wschodu - rodzinnego domu chrześcijan, dwóch zwierzchników największych Kościołów chrześcijańskich na świecie nie może pozostać obojętnych. Pierwszy krok jest zawsze trudny, ale jestem przekonany, że będą kolejne spotkania - powiedział Awdejew.

Jego zdaniem papież i patriarcha "odłożyli na bok religijne i teologiczne różnice" i tym samym chcą poruszyć światową opinię. - Wszyscy zaczęli rozumieć, że główne zagrożenie pochodzi od dżihadystów, a ofiarą jest ludność cywilna, głównie chrześcijanie. Po wspólnym apelu papieża i patriarchy, poszukiwanie wspólnych działań stało się dużo bardziej intensywne - powiedział ambasador.

Zwrócił uwagę, że również w Rosji większość ludzi przyjęła oświadczenie z Hawany bardzo pozytywnie. Zaznaczył, że w jego kraju, jak w każdym innym, panują różne opinie. - Mamy wśród nich konserwatystów, którzy są zawsze przeciwni kontaktom z katolikami. Ale jest ich niewielu. Papież Franciszek i jego sposób na promowanie pokoju są bardzo doceniane w Rosji - powiedział dyplomata.

Awdejew odniósł się również do dobrych relacji między papieżem a Putinem. Wskazał na ich 25-minutową rozmowę na temat sytuacji na świecie jaka miała miejsce w grudniu 2016 r. - Ogólnie rzecz biorąc bilateralne stosunki Stolicą Apostolską i Rosją są znakomite - podkreślił.

Przypomniał o obecnej wystawie arcydzieł z Muzeów Watykańskich w Moskwie i przygotowywanej ekspozycji dzieł rosyjskich twórców jaka będzie miała miejsce w Watykanie pod koniec roku. - Nie można zapomnieć o współpracy Rosji i Stolicy Apostolskiej na forum ONZ czego przykładem jest rezolucja dotycząca ratowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie - powiedział ambasador Rosji przy Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosyjski ambasador o możliwości papieskiej wizycie w Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.