Znamy laureatów Nagrody im. ks. Musiała
Bella Szwarcman-Czarnota i prof. Wacław Wierzbieniec zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, która od dziewięciu lat przyznawana jest osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.
Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: za twórczość w duchu dialogu oraz za działalność społeczną. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 marca w Auli Collegium Novum UJ.
Bella Szwarcman-Czarnota jest pisarką, tłumaczką i publicystką. Ma w swoim dorobku imponującą liczbę tłumaczeń, dzięki którym polscy czytelnicy mogli zapoznać się z twórczością żydowskich autorów. To m.in. wspomnienia Jechiela Rajchmana "Ocalałem z Treblinki", "Rabin bez głowy i nne opowieści z Chełma" Menachema Kipnisa czy "Żydowskie bajki z Czerniowców" Eliezera Sztejnbarga. Własna twórczość Belli Szwarcman-Czarnoty koncentruje się wokół tematyki dotyczącej kobiet w judaizmie, stanowiąc istotny głos wobec dominującej, "męskiej" interpretacji Tory. Jedna z książek poświęconych tej tematyce, "Księga kobiet - kobiety Księgi", ukazała się w katolickim wydawnictwie, a wcześniej - w formie bloga - na katolickim portalu, dając odbiorcom wyjątkową okazję do zapoznania się z bogactwem żydowskiej kultury.
Prof. Wacław Wierzbieniec jest historykiem, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, autorem licznych książek i artykułów dotyczących historii i kultury Żydów w XIX i XX w. Swoje zainteresowania naukowe łączy z zaangażowaniem w promowanie dobrych relacji polsko-żydowskich. Zainicjowane przez niego w Rzeszowie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu są już teraz organizowane w 23 miejscowościach na Podkarpaciu. Był też współorganizatorem licznych wydarzeń upamiętniających dziedzictwo żydowskie na Podkarpaciu. Jego działania dały impuls, dzięki któremu wiele nowych osób angażuje się w działalność na rzecz spraw polsko-żydowskich.
Nagroda im. ks. Stanisława Musiała została ustanowiona przez krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", a jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Prezydent Miasta Krakowa. W skład Kapituły Nagrody, której przewodniczy Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wchodzą przedstawiciele wiodących krakowskich instytucji i środowisk, w tym żydowskiej i chrześcijańskiej społeczności Krakowa, gdyż zamysł nagrody wiąże się z przekonaniem, że Kraków - miasto króla Kazimierza, Jagiellonów, Pawła Włodkowica, Jana Pawła II, ks. J. Tischnera i ks. S. Musiała - ma obowiązek dzielenia się z Polską i Europą swymi tradycjami dobrych relacji międzykulturowych i międzyreligijnych.
Patron nagrody był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego" oraz Komisji Episkopatu do spraw Dialogu z Judaizmem, w której do roku 1995 pełnił funkcję sekretarza. Autor opracowań naukowych o historii renesansu we Francji i wielu tekstów publicystycznych w prasie krajowej i zagranicznej, m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Midraszu", "Polin", "Życiu Duchowym". Jest autorem książek: "Czarne jest czarne" - wyboru tekstów poświęconych problematyce stosunków między chrześcijanami a Żydami i "Dwanaście koszy ułomków" - wyboru felietonów publikowanych od wielu lat na łamach "Tygodnika Powszechnego".
Był pierwszym laureatem Grand "Press" w kategorii publicystyki przyznawanego przez miesięcznik "Press". W 1987 roku przyczynił się m.in. do podjęcia decyzji o przeniesieniu klasztoru karmelitanek z terenu obozu w Oświęcimiu, występował przeciwko wznoszeniu krzyży na oświęcimskim żwirowisku. Ks. Stanisław Musiał SJ otrzymał Nagrodę im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2001, przyznawaną przez Żydowski Instytut Naukowy autorom prac na temat stosunków polsko-żydowskich oraz publikacji najlepiej odzwierciedlających wkład Żydów.
Skomentuj artykuł