Rozpoczął się kolejny ramadan w pandemii koronawirusa

Rozpoczął się kolejny ramadan w pandemii koronawirusa
(fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA)
PAP / jb

Dla wielu muzułmanów we wtorek rozpoczął się święty miesiąc ramadan, podczas którego codziennie przez cały dzień przestrzegają ścisłego postu. Po raz drugi ramadan odbywa się w trakcie pandemii koronawirusa i na całym świecie obchody dostosowywano do obwiązujących obostrzeń.

 

DEON.PL POLECA
Arabia Saudyjska

W trakcie ramadanu Wielki Meczet w Mekce będzie oczyszczany i dezynfekowany 10 razy dziennie, przy użyciu 60 tys. litrów środków odkażających. 30 kamer termowizyjnych będzie sprawdzało, czy wśród odwiedzających święty przybytek są osoby z gorączką. Okrążenie sanktuarium Al-Kaba, najświętszego miejsca dla wyznawców islamu, znajdującego się w samym centrum meczetu, będzie możliwe jedynie dla wiernych odbywających "małą pielgrzymkę" (czyli indywidualną) - będą oni musieli mieć ważne zezwolenie na pielgrzymkę bądź modły w Wielkim Meczecie. W świątyni oraz na jej wschodnim dziedzińcu wyznaczono pięć stref modlitw. Ponadto na teren przybytku wstępu nie będą miały osoby poniżej 15. roku życia.

Władze Arabii Saudyjskiej już w marcu ogłosiły, jakie środki ostrożności będą obowiązywały w całym kraju podczas ramadanu - m.in. chodzi o zakaz spożywania posiłku kończącego dzienny post (iftar) w formie bufetu oraz zakaz rozstawiania namiotów ramadanowych. Czas modłów w meczetach został znacznie skrócony, wprowadzono również nakaz noszenia maseczek, zachowywania dystansu społecznego i przynoszenia własnych dywaników modlitewnych. W świątyniach będą prowadzone inspekcje pod kątem przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

DEON.PL POLECA

Turcja

W Turcji, gdzie obecnie wykrywa się średnio 50 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem na dobę, obowiązują weekendowe lockdowny, od godz. 21 w piątek do godz. 5 w poniedziałek.

Zakazane są tradycyjne zbiorowe posiłki, zarówno po zachodzie, jak i przed wschodem słońca, oraz wieczorne modlitwy grupowe. Aby uniknąć długich kolejek po specjalny chleb spożywany podczas iftaru, piekarniom zakazano jego wypiekania na godzinę przed czasem przerwania dziennego postu. W czasie ramadanu mają też być zamknięte restauracje, w których będzie można zamawiać tylko na wynos.

Niemcy

Przed rozpoczęciem miesiąca postu przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech Aiman Mazyek apelował o przestrzeganie zasad higieny i dystansu. Osoby chore na Covid-19 są wyłączone z postu, jak wszyscy inni chorzy - przypomniał miesięcznik "Islamische Zeitung".

Jak powiedział Mazyek, w meczetach o powierzchni od 100 do 200 metrów kwadratowych w modłach może uczestniczyć nie więcej niż 20-30 osób. Wieczorny posiłek po zachodzie słońca w trakcie ramadanu, jak i trzydniowe święto zakończenia postu na jego koniec (Id al-Fitr) mogą się odbywać tylko pod warunkiem zachowania pewnych restrykcji. Zasadniczo należy przestrzegać przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach związkowych - podkreślił przewodniczący Centralnej Rady.

Mazyek odrzucił pomysł przesunięcia ramadanu z powodu pandemii. Odpowiednie rozmowy odbyły się już w zeszłym roku; uznano, że nie ma ku temu powodu, a zdrowi ludzie mogą nawet wzmocnić swój system odpornościowy poprzez post.

Francja

Muzułmanie we Francji już od około tygodnia mogli kupić na targach i w sklepach potrawy, słodycze i inne produkty, które spożywa się podczas ramadanu po zachodzie słońca. "W tym roku po raz pierwszy do postu przystąpi moja siedmioletnia córka, Lilia. Postanowiłam, że będzie pościć przez pół dnia. Jej kuzyni w Algierii, z której pochodzimy, poszczą już w tym wieku. Dzieci należy przysposabiać do postu od małego" - mówi PAP Nedjma, mieszkająca w Paryżu mama 7-letniej córki i 3-letniego syna.

Meczety i inne miejsca kultu pozostają we Francji otwarte mimo pandemii. Wiernych obowiązuje jednak protokół sanitarny i muszą nosić maseczki.

Szef MSW Gerald Darmanin zalecił wzmocnienie ochrony kościołów i meczetów na czas Wielkanocy oraz ramadanu z uwagi na zagrożenie terrorystyczne.

W niedzielę na ścianach islamskiego centrum kulturalnego w Rennes nieznani sprawcy namalowali farbą antyislamskie napisy. Na miejsce zdarzenia udał się Darmanin, który potępił islamofobiczne ataki. Policja prowadzi śledztwo w sprawie.

Szwecja

W Szwecji największe meczety w Sztokholmie, Goeteborgu oraz Malmoe pozostają zamknięte w związku z restrykcjami epidemicznymi. W przypadku zgromadzeń publicznych, w tym o charakterze religijnym, obowiązuje limit ośmiu osób. Odwołane są piątkowe modlitwy, a część nabożeństw transmitowana jest przez internet. Zrzeszające 45 stowarzyszeń Zjednoczenie Islamskich Organizacji w Szwecji wezwało swoich członków do przestrzegania wprowadzonych przez rząd obostrzeń oraz zaleceń. W komunikacie nawołuje się do spotkań jedynie w gronie najbliższej rodziny, zachowania odstępów oraz stosowania środków higieny.

Wiosną zeszłego roku podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa w Szwecji w większym stopniu dotknęła mieszkających na przedmieściach miast imigrantów z Somalii, Iraku oraz Syrii. Eksperci tłumaczyli to charakterystyczną dla ludności tych krajów kulturą odwiedzin oraz brakiem wystarczającej informacji w językach obcych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

W przeciwieństwie do ubiegłego roku podczas tegorocznego ramadanu meczety w ZEA będą otwarte, obowiązkowo jednak będą oczyszczane przed i po modłach. Modły mają odbywać się według obowiązujących już wytycznych - w maseczkach oraz z ograniczoną liczbą wiernych. Nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania twarzy jest karane, za to przewinienie grozi mandat wynoszący równowartość 5 tys. zł. Oprócz własnych modlitewnych dywaników muzułmanie muszą przynosić swoje kopie Koranu.

W Dubaju oraz Abu Zabi po raz pierwszy w tym roku restauracje nie będą musiały zakrywać przed widokiem publicznym tych klientów, którzy chcą jeść i pić przed zmrokiem. W poprzednich latach odwiedzający lokale jedli wewnątrz albo na zewnątrz za zasłonami (turyści w hotelach jedli normalnie, ponieważ nie byli widoczni z zewnątrz).

W sąsiadującym z Dubajem emiracie Szardży, który jest powszechnie uważany za najbardziej konserwatywny w ZEA, już w zeszły wtorek zezwolono na wydawanie posiłków w czasie postu osobom, które nie są muzułmanami.

Cały czas prawo zobowiązuje dorosłych wszystkich wyznań do nieafiszowania się z jedzeniem i piciem na ulicach, ale nakaz ten nie dotyczy dzieci i kobiet w ciąży. W praktyce turyści są upominani, chociaż grożą także mandaty.

Egipt

Podobnie jak w ZEA oraz Arabii Saudyjskiej, czas modłów będzie skrócony oraz kluczowe będzie przestrzeganie środków bezpieczeństwa. W czasie świętego miesiąca nieczynne będą krany zapewniające wodę do rytualnego obmycia się przed modlitwą w meczecie.

Jordania

Rząd Jordanii zadecydował, że oprócz ramadanowych modłów wieczornych (tarawih) oraz cotygodniowych modlitw piątkowych (dżummuah) nabożeństwa w meczetach będą zakazane. Ponadto w piątki w kraju obowiązywać będzie ścisły lockdown, zaś przez resztę tygodnia w godz. 19-6 - godzina policyjna. Te zasady pozostaną w mocy do 15 maja. 

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się kolejny ramadan w pandemii koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.