Rozpoczął się Kongres Kościoła w Ameryce

Rozpoczął się Kongres Kościoła w Ameryce
(fot. EPA/Claudio Peri)
Radio Watykańskie / drr

Rok Wiary i nowa ewangelizacja to główne tematy rozpoczętego 9 grudnia w Watykanie Kongresu Kościoła w Ameryce. Odbywa się on w 15. rocznicę zakończenia zgromadzenia specjalnego Synodu Biskupów, poświęconego temu kontynentowi, którego uwieńczeniem była adhortacja apostolska Jana Pawła II "Ecclesia in America" z 1999 r.

Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania jest Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej, działająca w ramach Kongregacji ds. Biskupów, której prefekt (obecnie kard. Marc Ouellet z Kanady) stoi z urzędu na czele Komisji.

Dokument ten znajdzie się w centrum watykańskiego sympozjum, którego uczestnicy będą się starali wypracować drogi ściślejszej współpracy między Kościołem w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Wszystko to ma służyć skuteczniejszemu stawieniu czoła wyzwaniom, przed jakimi stoją wierzący na tych terenach oraz zintensyfikowaniu misji ewangelizacyjnej.

W programie, obok spotkań i dyskusji, przewidziano m.in. wspólną modlitwę w Ogrodach Watykańskich. Uczestnicy odmówią różaniec pod znajdującą się tam figurą upamiętniającą objawienie się Matki Bożej św. Janowi Diego. Kongres zakończy się Eucharystią 12 grudnia - w uroczystość Dziewicy z Guadalupe, patronki obu Ameryk.

Zgromadzenie specjalne dla Ameryki Synodu Biskupów - czwarte tego rodzaju spotkanie synodalne - obradowało w dniach 16 listopada-12 grudnia 1997 pd hasłem "Spotkanie z żywym Jezusem Chrystusem drogą do nawrócenia, wspólnoty i solidarności w Ameryce".

DEON.PL POLECA

Jego owocem była adhortacja apostolska "Ecclesia in America", podpisana przez Jana Pawła II w Guadalupe 22 stycznia 1999 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się Kongres Kościoła w Ameryce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.