Rozpoczął się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie

Rozpoczął się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie
abp Józef Życiński (fot. Wikimedia Commons)
3 lata temu
KAI / sz

- Chrześcijaństwo może odgrywać rolę kulturotwórczą także w świecie, który odchodzi od Ewangelii - mówił abp Stanisław Budzik. W Lublinie rozpoczął się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej.

Krzysztof Penderecki, ks. prof. Michał Heller, s. Małgorzata Chmielewska i Adam Zagajewski - to niektórzy uczestnicy V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpoczyna się dziś w Lublinie. Wydarzenie organizowane pod hasłem "Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach" potrwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim do 16 października.
Kongres Kultury Chrześcijańskiej będący spotkaniem intelektualistów i ludzi kultury, wpisuje się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym, prowadzony w zmieniających się warunkach kulturowych.

-To zaproszenie do wspólnoty wartości humanistycznych, rdzennych dla kultury chrześcijańskiej - podkreślają organizatorzy. Zwracają uwagę, że z tej wspólnoty nie może być wykluczony nikt z racji swej społecznej, etnicznej i wyznaniowej odmienności. Dlatego "budowanie instytucji chrześcijańskich w klimacie ksenofobii i lęku przed innym zamiast na zasadach właściwego dla Ewangelii uniwersalizmu prowadzi bowiem do przeobrażenia kultury chrześcijańskiej w tradycyjny nihilizm".

Tegoroczny Kongres, który tradycyjnie już odbywa się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jest pierwszym wydarzeniem związanym z jubileuszem tej uczelni, przypadającym w 2018 r.

- Chrześcijaństwo może odgrywać rolę kulturotwórczą także w świecie, który odchodzi od Ewangelii - mówił abp Stanisław Budzik podczas konferencji prasowej w Warszawie. Metropolita lubelski przypomniał, że pomysłodawcą organizowania Kongresu był jego poprzednik, śp. abp Józef Życiński.

Wykład inauguracyjny zatytułowany "Wolność ocalona: rdzeń chrześcijańskiej antropologii" wygłosi kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. W programie lubelskiego wydarzenia zaplanowano kilka paneli. Uczestnicy debat będą dyskutować m.in. o tym "Czy istnieje wolna wola?" m.in. a także o "Ukraińskiej rewolucji wolności", o dialogu Kościoła katolickiego z Rosyjskim Kościołem prawosławnym oraz o kryzysie migracyjnym w kontekście dialogu międzyreligijnego.

W tegorocznym Kongresie udział wezmą m.in. prof. Andrzej Friszke z PAN, prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, ekspert w dziedzinie spraw ukraińskich dr Paweł Kowal, teologowie prof. Andriej Zubow z Moskwy i prof. Antoine Arjakovsky z Paryża, s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia.

Szczególnym momentem Kongresu będzie uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Krzysztofowi Pendereckiemu, co odbędzie się w piątek 14 października, a także odnowienie doktoratu ks. prof. Michała Hellera - w sobotę, 15 października.

Obok wykładów i paneli dyskusyjnych w programie znalazły się jak zwykle wydarzenia kulturalne, m.in. pokaz specjalny filmu Ryszarda Bugajskiego o Julii Brystygierowej zatytułowanego "Zaćma".

Pierwszy Kongres odbył się w 2000 r. z inicjatywy ówczesnego metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego. On także w głównej mierze wyznaczał tematykę kolejnych edycji wydarzenia, łącznie z ostatnią, która odbyła się już po jego śmierci, w 2012 r.

W dotychczasowych czterech edycjach Kongresu uczestniczyli m.in.: prof. Leszek Kołakowski, prof. Alain Besançon, Krzysztof Zanussi, Henryk Mikołaj Górecki, Jan Nowak-Jeziorański, George Weigel, ks. Tomas Halik i Rocco Buttiglione.

Organizatorami V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej są: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.