Rozpoczęcie Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja

KAI / psd

XVIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczyna się dziś wieczorem na Jasnej Górze. Uczestnicy spotkania rozważać będą słowa roku duszpasterskiego: "Bądźmy świadkami Miłości". Dwudniowe spotkanie wypełnią wspólna modlitwa, Msza św. oraz koncerty. Pielgrzymka zgromadzić może nawet ok. 200 tys. osób. To jedno z największych spotkań odbywających się w Częstochowie.

Pielgrzymkę zainauguruje o godz. 17.30 koncert w wykonaniu orkiestry Kopalni Węgla Kamiennego "Staszic". O 18.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego, biskupa pomocniczego z Sandomierza. Po Eucharystii zaplanowano modlitwę różańcową a o 21.00 udział w Apelu Jasnogórskim, w czasie którego rozważanie poprowadzi o. Tadeusz Rydzyk CSRS, dyrektor Radia Maryja.

W niedzielę, 11 lipca modlitwę rozpoczną Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia N.M.P o 8.15, po których odbędzie się koncert religijno - patriotyczny z występami: kapeli znad Baryczy, Macieja Wróblewskiego, Jacka Kieroka i bp. Antoniego Długosza. O 11.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bpa Stefana Regmunta ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Po Mszy św. odbyć się koncert orkiestry "Victoria" z Warszawy – Rembertowa. Pielgrzymkę zakończy o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.

DEON.PL POLECA

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja zgromadzić może nawet ok. 200 tys. osób. To jedno z największych spotkań odbywających się w Częstochowie. Do przyjęcia tysięcy pielgrzymów przygotowana jest zarówno Jasna Góra, jak i miasto. Wszystkie służby miejskie są w gotowości.

Jak powiedział zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy Stanisław Słyż ze względu na panujące upały najważniejsze jest zabezpieczenie medyczne. – Temperatura jutro wynosić może nawet ponad 30 st. dlatego apelujemy o zabranie nakrycia na głowę, napojów, lekarstw, parasoli ochronnych i dokumentów tożsamości – powiedział Słyż.

Na placu jasnogórskim staną dwa namioty z pełną obsadą medyczną, przez cały czas pielgrzymki Radia Maryja czuwać będzie sztab ratowniczy składający się z wolontariuszy, pojawi się także 5 karetek pogotowia. W gotowości będą dwa szpitale w pobliżu Jasnej Góry na ul. Mirowskiej i Bony.

Samochody przyjeżdżające na pielgrzymkę winny posiadać za przednią szybą białą kartkę formatu A4. W przypadku zagubienia, pielgrzymi nie powinni oddalać się z okolic Jasnej Góry, lecz powinni czekać na odnalezienie przy pomniku Kardynała Wyszyńskiego lub w wyznaczonym miejscu przez opiekuna grupy. Wszelkie zapytania i informacje kierować do służb zabezpieczających pielgrzymkę (Straż Miejską, Policję, Pogotowie Ratunkowe, służby zarządzania kryzysowego).

W sąsiedztwie klasztoru pojawić się ma 19 przenośnych toalet, uruchomione zostaną także punkty czerpania wody pitnej oraz punkty osób zaginionych.

Ponadto, w dniu 11 lipca. podczas głównych uroczystości na początku Al. Sienkiewicza będzie funkcjonowała Policyjna Izba Dziecka.

Na Jasnej Górze całodobowo działają: Dom Pielgrzyma, hale, herbaciarnia, parkingi, pomocą służy Centrum Informacji Turystycznej. Jednym z najbardziej ułatwiających życie pielgrzymów i turystów jest wyświetlanie komunikatów o porządku dnia w sanktuarium w języku polskim i angielskim na dużych tablicach diodowych na bramie Jana Pawła II (od strony Domu Pielgrzyma) i na dziedzińcu jasnogórskim od strony wejścia do bazyliki.

Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy Radia Maryja oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r.

Członkowie Rodziny Radia Maryja angażują się w  życie parafii, organizują spotkania regionalne czy dni skupienia. Od 1993 r. uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która organizowana jest w drugą niedzielę lipca.

Dokładna liczba członków Rodziny Radia Maryja nie jest znana. Samego radia słucha prawdopodobnie od 1 do 1,5 mln. osób. Według różnych danych w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczy od 200 tys. do 0,5 mln. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęcie Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.