Rozpoczęcie Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja
XVIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczyna się dziś wieczorem na Jasnej Górze. Uczestnicy spotkania rozważać będą słowa roku duszpasterskiego: "Bądźmy świadkami Miłości". Dwudniowe spotkanie wypełnią wspólna modlitwa, Msza św. oraz koncerty. Pielgrzymka zgromadzić może nawet ok. 200 tys. osób. To jedno z największych spotkań odbywających się w Częstochowie.
Pielgrzymkę zainauguruje o godz. 17.30 koncert w wykonaniu orkiestry Kopalni Węgla Kamiennego "Staszic". O 18.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego, biskupa pomocniczego z Sandomierza. Po Eucharystii zaplanowano modlitwę różańcową a o 21.00 udział w Apelu Jasnogórskim, w czasie którego rozważanie poprowadzi o. Tadeusz Rydzyk CSRS, dyrektor Radia Maryja.
W niedzielę, 11 lipca modlitwę rozpoczną Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia N.M.P o 8.15, po których odbędzie się koncert religijno - patriotyczny z występami: kapeli znad Baryczy, Macieja Wróblewskiego, Jacka Kieroka i bp. Antoniego Długosza. O 11.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bpa Stefana Regmunta ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Po Mszy św. odbyć się koncert orkiestry "Victoria" z Warszawy – Rembertowa. Pielgrzymkę zakończy o 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja zgromadzić może nawet ok. 200 tys. osób. To jedno z największych spotkań odbywających się w Częstochowie. Do przyjęcia tysięcy pielgrzymów przygotowana jest zarówno Jasna Góra, jak i miasto. Wszystkie służby miejskie są w gotowości.
Jak powiedział zastępca naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy Stanisław Słyż ze względu na panujące upały najważniejsze jest zabezpieczenie medyczne. – Temperatura jutro wynosić może nawet ponad 30 st. dlatego apelujemy o zabranie nakrycia na głowę, napojów, lekarstw, parasoli ochronnych i dokumentów tożsamości – powiedział Słyż.
Na placu jasnogórskim staną dwa namioty z pełną obsadą medyczną, przez cały czas pielgrzymki Radia Maryja czuwać będzie sztab ratowniczy składający się z wolontariuszy, pojawi się także 5 karetek pogotowia. W gotowości będą dwa szpitale w pobliżu Jasnej Góry na ul. Mirowskiej i Bony.
Samochody przyjeżdżające na pielgrzymkę winny posiadać za przednią szybą białą kartkę formatu A4. W przypadku zagubienia, pielgrzymi nie powinni oddalać się z okolic Jasnej Góry, lecz powinni czekać na odnalezienie przy pomniku Kardynała Wyszyńskiego lub w wyznaczonym miejscu przez opiekuna grupy. Wszelkie zapytania i informacje kierować do służb zabezpieczających pielgrzymkę (Straż Miejską, Policję, Pogotowie Ratunkowe, służby zarządzania kryzysowego).
W sąsiedztwie klasztoru pojawić się ma 19 przenośnych toalet, uruchomione zostaną także punkty czerpania wody pitnej oraz punkty osób zaginionych.
Ponadto, w dniu 11 lipca. podczas głównych uroczystości na początku Al. Sienkiewicza będzie funkcjonowała Policyjna Izba Dziecka.
Na Jasnej Górze całodobowo działają: Dom Pielgrzyma, hale, herbaciarnia, parkingi, pomocą służy Centrum Informacji Turystycznej. Jednym z najbardziej ułatwiających życie pielgrzymów i turystów jest wyświetlanie komunikatów o porządku dnia w sanktuarium w języku polskim i angielskim na dużych tablicach diodowych na bramie Jana Pawła II (od strony Domu Pielgrzyma) i na dziedzińcu jasnogórskim od strony wejścia do bazyliki.
Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy Radia Maryja oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą.
Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r.
Członkowie Rodziny Radia Maryja angażują się w życie parafii, organizują spotkania regionalne czy dni skupienia. Od 1993 r. uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która organizowana jest w drugą niedzielę lipca.
Dokładna liczba członków Rodziny Radia Maryja nie jest znana. Samego radia słucha prawdopodobnie od 1 do 1,5 mln. osób. Według różnych danych w pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę uczestniczy od 200 tys. do 0,5 mln. osób.
Skomentuj artykuł