Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 w diecezji bielsko-żywieckiej i jego owoce

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 w diecezji bielsko-żywieckiej i jego owoce
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
Bp Roman Pindel / KAI / pzk

Do spojrzenia wstecz z wdzięcznością za łaski otrzymane od Boga oraz podejmowania działań mających na celu naprawę i umocnienie relacji z Bogiem, bliskimi i wspólnotą Kościoła, zachęca bp Roman Pindel w Liście pasterskim na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025. Biskup powtarza, że ma to być czas szczególnej łaski, w którym wierni są zaproszeni do nawrócenia, pogłębienia wiary i intensywnego życia duchowego poprzez modlitwę, pokutę, dzieła miłosierdzia oraz udział w pielgrzymkach. Rozpoczęcie Roku Świętego w diecezji nastąpi w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r., w bielskiej katedrze i żywieckiej konkatedrze.

„Gdy planujemy świąteczne zakupy i przygotowujemy prezenty, w pierwszą Niedzielę Adwentu trzeba pomyśleć także o okazji zdarzającej się co 25 lat, by poznać i zastanowić się nad tym, jakie możliwości daje Rok Jubileuszowy 2025. Rozpoczyna go otwarcie Świętych Drzwi Bazyliki św. Piotra w Rzymie dnia 24 grudnia 2024 roku, zakończy się zaś 6 stycznia 2026 roku” – przypomina.

Zachęca, by przygotowania do Roku Jubileuszowego zacząć od spojrzenia wstecz, „by dziękować za dobro doświadczane od Boga w naszym życiu”.
„Jemu należy się także wdzięczność za wszystko, co osiągnęliśmy dzięki rodzicom, z udziałem rodziny, bliskich i znajomych. Jubileusz ma być czasem, w którym chcemy powrócić do naszego początku, gdy przyszliśmy na świat, a przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi” – zwraca uwagę i zaznacza, że w Roku Jubileuszowym „Bóg wyjątkowo hojnie szafuje łaską i miłosierdziem, byśmy naprawili i umocnili nasze relacje z Nim, naszymi bliskimi, wspólnotą Kościoła i światem”.

Hierarcha wyjaśnia, że w Roku Jubileuszowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny, pod warunkiem spełnienia określonych warunków: odbycia pielgrzymki do wyznaczonych miejsc, uczestnictwa w sakramentach (spowiedź, Komunia Święta) oraz modlitwy według intencji papieskich. Wspomina także o innych sposobach uzyskania odpustu w przypadku osób niemogących pielgrzymować.

Jak podkreśla duchowny, Jubileuszowy Rok to także czas na praktykowanie uczynków miłosierdzia wobec ciała i duszy, takich jak pomoc potrzebującym, pocieszanie strapionych, darowanie krzywd czy modlitwa za żywych i zmarłych.

Zdaniem biskupa, warto w czasie jubileuszowym zaplanować pielgrzymki indywidualne i grupowe do Rzymu lub lokalnych miejsc świętych oraz modlitwy o owoce Jubileuszu dla swoich rodzin i całej wspólnoty. „Odpust zupełny bez udziału w pielgrzymce i bez pobożnego nawiedzenia wskazanego miejsca, mogą uzyskać osoby niemogące spełnić tego warunku, z racji życia za klauzurą, z powodu uwięzienia, pobytu w szpitalu czy braku możliwości poruszania się, w duchu pokuty odmawiając wskazane modlitwy i ofiarowując swoje cierpienia czy życiowe trudności” – wspomina.

Biskup powtarza, że Rok Jubileuszowy 2025 to czas szczególnej łaski, w którym wierni są zaproszeni do nawrócenia, pogłębienia wiary i intensywnego życia duchowego poprzez modlitwę, pokutę, dzieła miłosierdzia oraz udział w pielgrzymkach. „Gdy sami doświadczymy Bożego miłosierdzia, gorliwie szukajmy w swoim otoczeniu potrzebujących i cierpiących. Czyny miłosierdzia podejmowane kilka razy dziennie przyniosą tyle razy dar odpustu” – zapewnia i akcentuje, że w tym czasie nie zabraknie okazji, by obdarować głodnych i pragnących czy potrzebujących ubrania lub mieszkania.

„Niektórzy będą mogli odwiedzić więźniów i chorych czy pomóc urządzić pogrzeb. Niemniej ważne są uczynki miłosierdzia wobec duszy. Jak bardzo potrzebne jest towarzyszenie wątpiącym czy pouczanie tych, którzy czegoś nie umieją. Cenne jest każde upomnienie po bratersku, pocieszanie smutnych i strapionych. Znakiem nadziei tego Jubileuszu jest darowanie krzywdy, cierpliwość wobec osób, z którymi mamy trudniejsze relacje oraz modlitwa za żywych i umarłych” – można przeczytać w Liście.

„Pomyślmy już dziś o pielgrzymowaniu do Rzymu czy wyznaczonych miejsc w naszej diecezji jako indywidualni pielgrzymi nadziei lub uczestnicy pielgrzymek. Ustalmy miejsca, do których możemy się udać w naszej okolicy. Dowiedzmy się o organizowanych pielgrzymkach parafialnych oraz pielgrzymkach różnych grup, ruchów religijnych, zawodowych czy społecznych. Przede wszystkim módlmy się o owoce Jubileuszu dla naszych rodzin i dla nas samych” – zachęca na koniec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław J. Kijas OFM, Giuseppe De Carli

Jubileusze w życiu Kościoła są wydarzeniami o wielkim znaczeniu. Publikacja „Rok Święty 2025. Śladami historii i teraźniejszości” przypomina i przybliża wcześniejsze jubileusze, m.in. bardzo wyczekiwany i ważny dla Jana Pawła II Wielki Jubileusz 2000 czy...

Skomentuj artykuł

Rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 2025 w diecezji bielsko-żywieckiej i jego owoce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.