Rok Miłosierdzia: 10 najpiękniejszych wypowiedzi Franciszka

Rok Miłosierdzia: 10 najpiękniejszych wypowiedzi Franciszka
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)
DEON.pl / kw

Rok Święty był wyjątkowym czasem dla wszystkich katolików. Oto 10 najmocniejszych i najbardziej poruszających wypowiedzi inicjatora Jubileuszu Miłosierdzia - papieża Franciszka.

Już na samym początku Jubileuszu Miłosierdzia, Ojciec Święty wezwał nas wszystkich: "To jest czas miłosierdzia. Ważne jest, aby wierni świeccy żyli nim i zanieśli je do różnych sfer społecznych. Naprzód!".

DEON.PL POLECA
Według zaleceń Watykanu miał to być czas przede wszystkim duchowej przemiany, której nie będą towarzyszyć masowe imprezy (wyjątkiem były ŚDM w Krakowie). W czasie ostatniego roku, papież Franciszek wypowiedział bardzo wiele słów, które poruszają do głębi.

Wybraliśmy 10 wypowiedzi:

1. Młodzi na emeryturze (ŚDM, Kraków-Błonia, 28.07.2016)

"Chcę też wam wyznać coś innego, czego nauczyłem się przez te lata. Nie chcę nikogo obrazić. Napełnia mnie bólem, gdy spotykam ludzi młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi emerytami. To mnie smuci. Młodzi, którzy w wieku 23, 24 czy 25 lat zachowują się jak emeryci. To mnie smuci. Martwi mnie, gdy widzę ludzi młodych, którzy rzucili ręcznik przed rozpoczęciem walki. Którzy się "poddali", nie rozpocząwszy nawet gry. Którzy idą ze smutną twarzą, jak gdyby ich życie nie miało żadnej wartości. Są to ludzie młodzi zasadniczo znudzeni... i nudni. I którzy zanudzają innych. I to też mnie zasmuca".

Link do pełnej wypowiedzi

2. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga (pierwsze wideo-przesłanie papieża, 6.01.2016)

Po raz pierwszy w historii mogliśmy zobaczyć wideo, w którym papież mówił o swoich intencjach modlitewnych i zwrócił się ze swoją prośbą do wierzących... ze wszystkich religii. "Bo wszyscy jesteśmy dziećmi Boga" - mówił Franciszek. Papieska intencja na styczeń 2016 brzmiała: "Aby szczery dialog między ludźmi wyznającymi różne religie przyniósł owoce pokoju i sprawiedliwości".

Obejrzyj wideo:

3. W życiu małżeńskim zawsze występują problemy i kłótnie (ŚDM, Kraków, ul. Franciszkańska 3, 28.07.2016)

"I jest rzeczą normalną - zdarza się, że mąż i żona kłócą się, podnoszą głos, walczą. I czasem latają talerze, ale nie lękajcie się, kiedy coś takiego się dzieje. Dam wam radę - nigdy nie kończcie dnia bez pogodzenia się. Wiecie dlaczego? Bo zimna wojna następnego dnia jest bardzo niebezpieczna".

Przeczytaj pełny tekst.

4. Kto broni chrześcijaństwa, a przegania uchodźców, jest hipokrytą (rozmowa z luteranami, Rzym, 13.10.2016)

"Nie możesz być chrześcijaninem, jeśli nie praktykujesz [zaleceń] Błogosławieństw. Nie możesz być chrześcijaninem, jeśli nie robisz tego, czego naucza Jezus w 25. rozdziale Ewangelii Mateusza [to właśnie w tym rozdziale znajdują się przykazania, by karmić głodnych, przyodziewać nagich czy przyjmować przybyszów - przyp. red.]. (...) Nazywanie siebie chrześcijaninem i nie przyjmowanie uchodźcy lub kogoś, kto szuka pomocy, kto jest głodny lub spragniony, to hipokryzja. Jeśli mówię, że jestem chrześcijaninem, a przeganiam tych ludzi, jestem hipokrytą".

Link do relacji ze spotkania

5. Pan Bóg chce, abyśmy byli szczęśliwi i zdrowi. Wszyscy (ŚDM, Kraków-Łagiewniki, 30.07.2016)

"Dzień dobry wszystkim, Pan dzisiaj chce, żebyśmy jeszcze głębiej doświadczyli jego miłosierdzia, abyśmy nigdy nie oddalili się od Jezusa, nawet wtedy, kiedy myślimy, kiedy nam się wydaje, że ze względu na nasze grzechy jesteśmy najgorsi".

Link do relacji ze spotkania z wiernymi

6. Chrześcijanie powinni prosić o wybaczenie nie tylko gejów (konferencja prasowa w samolocie, 26.06.2016)

"Kim jesteśmy, by osądzać? (...) Chrześcijanie powinni prosić o wybaczenie nie tylko osoby homoseksualne, tak jak mówił kardynał «marksista», ale również ubogich, kobiety wyzyskiwane, muszą przeprosić za to, że błogosławili wiele broni, że nie towarzyszyli wielu rodzinom".

Link do wypowiedzi

7. Wpis papieża do księgi w Auschwitz (ŚDM, 29.07.2016)

"Panie miej miłosierdzie nad twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo!"

Link do relacji

8. Większość małżeństw sakramentalnych jest nieważna (Zjazd diecezji rzymskiej, 17.06.2016)

"Większość małżeństw sakramentalnych jest nieważna, bo ludzie mówią sobie tak na całe życie, ale nie wiedzą, co mówią. (...) Ważniejsze od samego sakramentu małżeństwa jest to, by sukienka panny młodej zmieściła się w kościele i by restauracja była blisko".

Papież apelował również, by w obliczu kryzysu wartości “nie porzucać kogoś dlatego, że nie staje na wysokości zadania, czego się od niego oczekuje".

Link do relacji ze spotkania

9. Odpowiedzią na terror nie jest przemoc (ŚDM, Kraków-Brzegi 31.07.2016)

"Nie chcemy pokonać nienawiści większą nienawiścią, przemocy większą przemocą, a terroru większym terrorem; nasza odpowiedź na ten świat w stanie wojny to: przyjaźń, braterstwo, komunia, rodzina".

Link do wypowiedzi papieża

10. Drzwi kościoła mają być otwarte dla wszystkich (audiencja dla osób chorych i niepełnosprawnych, 11.06.2016)

"Pomyślmy o księdzu, który się broni nie mogę przyjąć wszystkich, bo nie wszyscy są zdolni do tego, by zrozumieć. To ty nie rozumiesz tego, co powinien rozumieć ksiądz, wspomagany przez świeckich, katechetów i ludzi, to znaczy pomagać zrozumieć, czym jest wiara, miłość, różnice, jak być przyjacielem".

Link do relacji z audiencji

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok Miłosierdzia: 10 najpiękniejszych wypowiedzi Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.