Rozpoczęło się 391. Zebranie Plenarne KEP. Głównym tematem wojna na Ukrainie

Rozpoczęło się 391. Zebranie Plenarne KEP. Głównym tematem wojna na Ukrainie
Fot. EpiskopatNews / flickr.com
KAI / tk

Wojna w Ukrainie i kwestia przyjęcia uchodźców zdominuje dwudniowe obrady biskupów na 391. Zebraniu Plenarnym KEP. - Nie ma cienia wątpliwości, że w tym wielkim ogólnopolskim zrywie pomocy Kościół odgrywa rolę kluczową - podkreślił rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik KEP podczas briefingu przed obradami biskupów podkreślił, że spotkanie było przygotowywane od dłuższego czasu, wpisane w tradycyjny kalendarz funkcjonowania KEP, jednak wobec wojny w Ukrainie i kryzysu humanitarnego to te tematy stanowić będą najważniejsze punkty dwudniowych obrad.

Biskupi zapoznają się z raportami Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i innych organizacji świadczących pomoc zarówno w Ukrainie jak i uchodźcom w Polsce.

Pomoc dla Ukrainy

– Nie ma cienia wątpliwości, że w tym wielkim ogólnopolskim zrywie pomocy Kościół odgrywa rolę kluczową. Nie ma chyba parafii, klasztoru, seminarium, domu rekolekcyjnego, który by nie otworzył podwojów dla uchodźców - podkreślił ks. Gęsiak, dodając, że nie o każdej udzielanej pomocy z różnych względów mówi się publicznie.

Rzecznik KEP zaznaczył, że konieczna jest pomoc długofalowa, której struktury przygotowuje Caritas Polska.

DEON.PL POLECA

Temat omówi bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigracji.

Podjęta zostanie także kwestia nowego programu duszpasterskiego na przyszły rok, a także duszpasterstwa rodzin. Ks. Gęsiak zauważył, że widoczna aktualnie pomoc polskich rodzin dla rodzin ukraińskich stanowi pewien konkretny owoc realizowanego przez lata duszpasterstwa.

Zaplanowano również szereg głosowań, np. wybory nowego delegata dla Polonii za bp. Wiesława Lechowicza, który został biskupem polowym.

Zaprezentowane zostanie nowe tłumaczenie obrzędu ustanowienia katechisty oraz odbędzie się głosowanie nad dekretem ogólnym określającym normy prawne dla kandydatów na katechistów, który zostanie przekazany do Stolicy Apostolskiej do recognitio.

Omówiona zostanie formacja seminaryjna, w związku z przyjętym w minionym roku dokumentem „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

Kolejny etap przygotowań do synodu

Abp Adrian Galbas zaprezentuje temat trwającego etapu przygotowań do synodu.

W związku z wczorajszą rocznicą wyboru papieża Franciszka, dziś o 18.00 odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej uroczysta Msza. Przewodniczyć jej będzie abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosi abp Adrian Galbas SAC, arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Rozpoczęło się 391. Zebranie Plenarne KEP. Głównym tematem wojna na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.