Rozpoczęło się VIII Światowe Spotkanie Rodzin

Rozpoczęło się VIII Światowe Spotkanie Rodzin
(fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS)
KAI / psd

Bóg przemienia świat przez ludzi i rodziny, które Go kochają - powiedział metropolita Filadelfii abp Charles Chaput do rodzin zebranych na Mszy św. rozpoczynającej 22 września w tym mieście VIII Światowe Spotkanie Rodzin. Wraz z nim koncelebrowało ją ponad stu kardynałów i biskupów z całego świata.

Wcześniej w Philadelphia Convention Center odbyła się ceremonia oficjalna z udziałem abp. Vincenzo Paglii - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny, władz miasta i ponad 17.5 tys. uczestników Kongresu Rodzin, który towarzyszy Spotkaniu.

Ordynariusz archidiecezji filadelfijskiej zwrócił uwagę w czasie Mszy św., że miasto to stało się obecnie światowym centrum rodziny, a odbywające się w nim spotkanie nie będzie dotyczyć tylko przeszłości, ale pozwoli spojrzeć z radością i nadzieją w przyszłość. Zaznaczył, że rodzina jest fundamentem życia, gdzie ludzie uczą się kochać, dzielić się i być świadkami miłości i sprawiedliwości w świecie.

Wcześniej podczas oficjalnej ceremonii otwarcia abp Paglia wyraził nadzieję, że rodziny obecne na Kongresie, pełne radości, wzbudzą nowy entuzjazm, "żeby ludzie zrozumieli, że małżeństwo i założenie rodziny jest o wiele lepsze od życia samotnego, od kariery i pieniędzy". Zauważył ponadto, że jest to największe wydarzenie z udziałem rodzin w historii i jest okazją do powrotu do źródeł, do odkrycia na nowo nadziei, jaką Bóg złożył w rodzinie.

Przemówienie powitalne wygłosił też burmistrz Filadelfii Michael Nutter, który m.in. przekazał dość osobliwy dar, wyjaśniając, że jest to "ludzki rower dla ludzkiego papieża".

W wykładzie inauguracyjnym bp Robert Barron z Los Angeles powiedział, że "powszechne powołanie do świętości oznacza wyjście do świata, aby go uświęcać". Podkreślił także, że z faktu stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boga wynika obdarowanie go m.in. rozumem, inteligencją, wolną wolą, aby mógł on uczyć się żyć dla innych i aby mógł uczyć się kochać jak Bóg.

VIII Światowe Spotkanie Rodzin przebiega pod hasłem "Miłość naszą misją: rodzina pełnią życia". W jego ramach odbywa się 4-dniowy Kongres Rodzin z udziałem przeszło 17.5 tys. osób z ponad 100 krajów, którzy uczestniczą w wykładach, panelach i wspólnych modlitwach w intencji rodzin. Program spotkań dotyczy różnych wyzwań dla współczesnej rodziny: wychowania dzieci, relacji między mężczyzną a kobietą, opieki nad osobami niepełnosprawnymi i w podeszłym wieku, roli dziadków w rodzinie, śmierci małżonka lub dziecka oraz rozwodów.

Na zakończenie Spotkania przybędzie do Filadelfii papież Franciszek, który 27 bm. będzie przewodniczył Mszy św. zamykającej to wydarzenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęło się VIII Światowe Spotkanie Rodzin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.