Rozpoczęło się VIII Światowe Spotkanie Rodzin
Bóg przemienia świat przez ludzi i rodziny, które Go kochają - powiedział metropolita Filadelfii abp Charles Chaput do rodzin zebranych na Mszy św. rozpoczynającej 22 września w tym mieście VIII Światowe Spotkanie Rodzin. Wraz z nim koncelebrowało ją ponad stu kardynałów i biskupów z całego świata.
Wcześniej w Philadelphia Convention Center odbyła się ceremonia oficjalna z udziałem abp. Vincenzo Paglii - przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny, władz miasta i ponad 17.5 tys. uczestników Kongresu Rodzin, który towarzyszy Spotkaniu.
Ordynariusz archidiecezji filadelfijskiej zwrócił uwagę w czasie Mszy św., że miasto to stało się obecnie światowym centrum rodziny, a odbywające się w nim spotkanie nie będzie dotyczyć tylko przeszłości, ale pozwoli spojrzeć z radością i nadzieją w przyszłość. Zaznaczył, że rodzina jest fundamentem życia, gdzie ludzie uczą się kochać, dzielić się i być świadkami miłości i sprawiedliwości w świecie.
Wcześniej podczas oficjalnej ceremonii otwarcia abp Paglia wyraził nadzieję, że rodziny obecne na Kongresie, pełne radości, wzbudzą nowy entuzjazm, "żeby ludzie zrozumieli, że małżeństwo i założenie rodziny jest o wiele lepsze od życia samotnego, od kariery i pieniędzy". Zauważył ponadto, że jest to największe wydarzenie z udziałem rodzin w historii i jest okazją do powrotu do źródeł, do odkrycia na nowo nadziei, jaką Bóg złożył w rodzinie.
Przemówienie powitalne wygłosił też burmistrz Filadelfii Michael Nutter, który m.in. przekazał dość osobliwy dar, wyjaśniając, że jest to "ludzki rower dla ludzkiego papieża".
W wykładzie inauguracyjnym bp Robert Barron z Los Angeles powiedział, że "powszechne powołanie do świętości oznacza wyjście do świata, aby go uświęcać". Podkreślił także, że z faktu stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boga wynika obdarowanie go m.in. rozumem, inteligencją, wolną wolą, aby mógł on uczyć się żyć dla innych i aby mógł uczyć się kochać jak Bóg.
VIII Światowe Spotkanie Rodzin przebiega pod hasłem "Miłość naszą misją: rodzina pełnią życia". W jego ramach odbywa się 4-dniowy Kongres Rodzin z udziałem przeszło 17.5 tys. osób z ponad 100 krajów, którzy uczestniczą w wykładach, panelach i wspólnych modlitwach w intencji rodzin. Program spotkań dotyczy różnych wyzwań dla współczesnej rodziny: wychowania dzieci, relacji między mężczyzną a kobietą, opieki nad osobami niepełnosprawnymi i w podeszłym wieku, roli dziadków w rodzinie, śmierci małżonka lub dziecka oraz rozwodów.
Na zakończenie Spotkania przybędzie do Filadelfii papież Franciszek, który 27 bm. będzie przewodniczył Mszy św. zamykającej to wydarzenie.
Skomentuj artykuł