Rozpoczyna się nowenna przed 100. rocznicą urodzin ks. Blachnickiego. Dołącz już teraz

Rozpoczyna się nowenna przed 100. rocznicą urodzin ks. Blachnickiego. Dołącz już teraz
(fot. Wikimedia Commons // Nathan Dumlao / Unsplash)
KAI / inmk.org.pl / kk

Nowenna rozpoczyna się 15 marca. Dołącz już dziś i poznaj sylwetkę tego niezwykłego księdza, który zmienił Polskę.

W gronie członkiń Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła mieszkających w Krościenku zrodziła się myśl o nowennie przed stuleciem urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Jest to modlitwa o łaskę zrozumienia znaczenia charyzmatu Światło-Życie dla odnowy oblicza Kościoła oraz o głębsze umiłowanie i wierność charyzmatowi dla wszystkich członków Ruchu – informują jej inicjatorzy.

„Wszystkich, którzy zostali duchowo ubogaceni charyzmatem Światło-Życie, którzy troszczą się o rozwój Ruchu zapraszamy do włączenia się w nowennę w przedstawionej intencji w dniach od 15 do 23 marca br. Łączymy się w nowennowej modlitwie, szczególnie przy grobie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego” – poinformowała w imieniu członkiń Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Jolanta Szpilarewicz, odpowiedzialna główna INMK.

DEON.PL POLECA

Oprócz wspomnianych intencji w ramach nowenny przyjmowana jest też modlitwa o beatyfikację sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Jako modlitwę w ramach nowenny proponują Modlitwę o beatyfikację sługi Bożego.

Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego Kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco miłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczynić się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony Boże w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski ............., o którą najpokorniej proszę. Amen.

(fot. inmk.org.pl)(fot. inmk.org.pl)

z wezwaniami na końcu:

Chryste Sługo – zmiłuj się nad nami,
Niepokalana Matko Kościoła – módl się za nami,
Czcigodny sługo Boży Ojcze Franciszku – wstawiaj się za nami.

Ks. Blachnicki nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przebywał tam wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia. Jako wychowanek harcerstwa Franciszek z zaangażowaniem walczył z Niemcami, konspirował w rodzinnych Tarnowskich Górach i nawet gdy był przesłuchiwany, nie tracił patriotycznego ducha. Jednak później zapadł wyrok – wyrok śmierci.

Franciszek Blachnicki. Jeden z najważniejszych duchownych okresu PRL-u, który wraz z Karolem Wojtyłą, Stefanem Wyszyńskim i Jerzym Popiełuszką rekonstruował polski Kościół po tragedii II wojny światowej, w mrocznych dekadach PRL-u. Młodość i doświadczenia z czasów okupacji ukształtowały przyszłego księdza, który intensywnie działał na rzecz trzeźwości Polaków, a następnie stworzył swoje największe dzieło – ruch oazowy. Jak wyglądały jego relacje z Wojtyłą i Wyszyńskim? Jak to się stało, że pociągnął za sobą miliony wiernych? Skąd wzięły się kontrowersje wokół jego śmierci?

Tomasz Terlikowski w książce "Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę" kreśli opowieść z epickim rozmachem i razem z Franciszkiem Blachnickim poszukuje sensu ludzkiej egzystencji. Biografia założyciela Ruchu Światło-Życie to fascynująca historia człowieka, który wychował pokolenia Polaków i którego dzieło trwa do dziś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się nowenna przed 100. rocznicą urodzin ks. Blachnickiego. Dołącz już teraz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.