Rozpuszczenie i kompostowanie zwłok. Biskupi USA zabrali głos ws. ekologicznych pochówków

Rozpuszczenie i kompostowanie zwłok. Biskupi USA zabrali głos ws. ekologicznych pochówków
fot. Depositphotos
KAI / pk

Kościół uważa pochówek za "najwłaściwszy sposób okazywania szacunku dla ciała zmarłego", ponieważ "jasno wyraża naszą wiarę i nadzieję w zmartwychwstanie ciała" - przypomina Komitet Nauki Wiary Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB). Jednocześnie uznaje za niedopuszczalne użycie takich technologii pozbywania się ciała osoby zmarłej jak hydroliza alkaliczna czy kompostowanie.

W oświadczeniu przypomniano, że każda istota ludzka została stworzona na obraz Boga i posiada przyrodzoną godność i wartość. Ponadto, ponieważ "każdy mężczyzna i kobieta jest jednością ciała i duszy, szacunek dla osoby musi obejmować szacunek dla ciała". Dlatego Kościół uważa pochówek za "najwłaściwszy sposób okazywania czci dla ciała zmarłego", ponieważ "jasno wyraża naszą wiarę i nadzieję w zmartwychwstanie ciała".

Preferowaną przez Kościół metodą usuwania ciała zmarłego jest pochówek

Zaznaczono, że chociaż Kościół dopuszcza kremację, o ile nie jest ona wybrana z powodów sprzecznych z wiarą katolicką, to preferowaną metodą jest pochówek. Stosując podstawowe zasady znajdujące się w Instrukcji dotyczącej pochówku zmarłych i zachowania prochów w przypadku kremacji (Ad resurgendum cum Christo) wydanej przez ówczesną Kongregację Nauki Wiary w 2016 roku, komitet ocenia dwie nowsze metody utylizacji szczątków cielesnych, które są proponowane jako alternatywa dla pochówku i kremacji - hydrolizę alkaliczną i kompostowanie człowieka - i stwierdza, że nie spełniają one wymogów Kościoła dotyczących należnego szacunku dla ciał zmarłych.

Hydroliza alkaliczna i kompostowanie ciała. Czym są?

Po procesie hydrolizy alkalicznej pozostaje niemal 400 litrów płynu, w którym została rozpuszczona większa część ciała i jest on traktowany jako ściek. Po zakończeniu procesu kompostowania człowieka, ciało ulega całkowitemu rozkładowi wraz z towarzyszącą mu materią roślinną, dając jedną masę kompostu, z której nie pozostaje nic wyróżniającego ciało, które można złożyć w świętym miejscu - przypomniano.

DEON.PL POLECA

Komitet doktrynalny amerykańskiego episkopatu kończy swoje oświadczenie podkreśla, że wiara katolicka uczy nas, iż nasze ostateczne przeznaczenie jako istot ludzkich obejmuje naszą cielesność: "Jesteśmy zatem zobowiązani do szanowania naszej cielesności przez całe życie i do szanowania ciał zmarłych, gdy ich ziemskie życie dobiegło końca. Sposób, w jaki traktujemy ciała naszych ukochanych zmarłych, musi zawsze świadczyć o naszej wierze i nadziei na to, co obiecał nam Bóg" - czytamy w oświadczeniu Komitetu Nauki Wiary Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

Rozpuszczenie i kompostowanie zwłok. Biskupi USA zabrali głos ws. ekologicznych pochówków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.