Rozwód a przemoc domowa. Taka jest opinia znanego księdza

fot. depositphotos.com
o2.pl / red

Przemoc domowa jest poważnym problemem społecznym, dotykającym tysiące ludzi w Polsce. Z policyjnych danych wynika, że liczba zgłoszeń dotyczących przemocy domowej w 2023 roku wzrosła do ponad 77 tysięcy, co wskazuje na skalę tego zjawiska.

Kobiety stanowią większość ofiar, ale w takich przypadkach cierpią również dzieci i mężczyźni. Niestety, wiele ofiar wciąż unika zgłaszania przemocy na policję, obawiając się eskalacji konfliktu lub trudności prawnych​.

Kościół katolicki a rozwód w przypadkach przemocy

Istnieje powszechne przekonanie, że Kościół katolicki kategorycznie zakazuje rozwodów, nawet w przypadkach przemocy. Chociaż Kościół rzeczywiście naucza o nierozerwalności małżeństwa, stanowisko dotyczące przemocy jest bardziej złożone. Jak podkreśla ks. Maciej z Bydgoszczy, chrześcijaństwo nie toleruje żadnych form przemocy, a naruszenie godności człowieka stoi w sprzeczności z nauką Kościoła. W takich sytuacjach możliwa jest separacja lub dochodzenie do unieważnienia małżeństwa​.

Rozwód kościelny a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Ksiądz Sebastian Picur, znany z aktywności na TikToku, w swoich wypowiedziach podkreśla, że Kościół nie daje zgody na krzywdzenie drugiej osoby. W skrajnych przypadkach, takich jak przemoc czy zdrada, istnieje możliwość dochodzenia do stwierdzenia nieważności małżeństwa. To proces kanoniczny, który bada okoliczności zawarcia związku. Pod uwagę brane są takie czynniki jak niedojrzałość, przymus czy uzależnienia, które mogły uniemożliwić świadome podjęcie decyzji o małżeństwie​.

Jak wygląda proces unieważnienia małżeństwa?

Unieważnienie małżeństwa kościelnego to skomplikowany proces prawny, regulowany przez przepisy kanoniczne. Sąd kościelny analizuje szczegółowo okoliczności zawarcia związku, a każda strona przedstawia swoje stanowisko osobno. Ważnym elementem są zeznania świadków. Decyzja o unieważnieniu małżeństwa otwiera drogę do zawarcia nowego sakramentalnego związku​.

Co powinna zrobić ofiara przemocy domowej?

Ofiary przemocy domowej powinny przede wszystkim zgłaszać przemoc na policję i szukać pomocy prawnej. Kościół, mimo że nie popiera rozwodów cywilnych, nie pozostaje obojętny na cierpienie osób dotkniętych przemocą. Warto zasięgnąć porady prawnej, aby zrozumieć możliwości związane ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa oraz skorzystać z pomocy odpowiednich instytucji zajmujących się wsparciem ofiar przemocy​.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozwód a przemoc domowa. Taka jest opinia znanego księdza
Komentarze (5)
AB
~Arletta Bolesta
18 października 2024, 02:42
Kwestia podnoszona w czasie kościelnego procesu o nieważność małżeństwa; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony
JW
~Jonasz Warszawski
15 października 2024, 22:33
Naprawdę, to tak nisko można upaść aby portal katolicki cytował plotkarski portal w sprawach sakramentalnego małżeństwa!?
GA
~Gal Anonim
15 października 2024, 16:34
Podobno przemoc domowa moze świadczyć o niedojrzałości i niezdolności do relacji małżeńskiej.
EM
~ella majella
15 października 2024, 12:29
Cytat: "W takich sytuacjach możliwa jest separacja lub dochodzenie do unieważnienia małżeństwa​". Unieważnienie małżeństwa? Serio?
RC
~Roman Czytelnik
16 października 2024, 06:47
Fakt, zazwyczaj unieważniamy cos co było ważne. Jak rozumiem tutaj raczej stwierdzamy ze te związek nigdy nie spełniał warunków zeby zaistnieć