Rumunia: powstał jeden z największych kościołów na świecie. W konsekracji wzięło udział 30 tys. osób

Rumunia: powstał jeden z największych kościołów na świecie. W konsekracji wzięło udział 30 tys. osób
(fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
PAP / KAI / kw

Kilkadziesiąt tysięcy Rumunów uczestniczyło w niedzielę w Bukareszcie w konsekracji monumentalnej świątyni prawosławnej - Katedry Zbawienia Narodu.

Wierni przybyli na ceremonię, która wiązała się też ze 100-leciem nowoczesnej Rumunii powstałej po pierwszej wojnie światowej.

Tłumy przybyłych z kraju i z zagranicy stały przed świątynią, która wciąż jest w budowie, by na wielkich telebimach oglądać transmisję mszy w mglisty poranek w stolicy Rumunii.

Mszę odprawiali patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I i zwierzchnik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Daniel, którym towarzyszyło 100 duchownych.

Wewnątrz katedry zgromadziło się około 2 tys. osób, oraz kilkadziesiąt tysięcy na zewnątrz. Konsekracji dokonano w ramach obchodów setnej rocznicy Wielkiego Zjednoczenia Rumunii [rezolucji zgromadzenia narodowego Rumunów z Transylwanii, Banatu, Kriszany i Marmarosz o unii z Rumunią w 1918 r. - KAI].

W homilii wygłoszonej po lekturze Ewangelii patriarcha ekumeniczny podkreślił piękno i majestat nowego miejsca kultu, ale wspomniał również o trudnościach i przeszkodach ze strony "nieprzyjaciół", którzy robili wszystko, aby ten projekt został zrealizowany dopiero po upływie wieku od Wielkiego Zjednoczenia. - Prawdą jest - wspomniał patriarcha - że na różnych etapach podejmowanych wysiłków mających na celu zbudowanie katedry jako wotum za ocalenie narodu, powstało wrażenie, że realizacja projektu wydaje się niemożliwa.

- Ale wasi bracia mieli mocną oraz niewzruszoną wiarę w potęgę i dzieło Boga. Ożywiała ich gorąca miłość do Boga i Jego Kościoła. Mieli wielką nadzieję, że prawica Wszechmogącego przyjdzie z pomocą świętym wysiłkom, których nigdy nie porzuciliście. Dodał, że poza kościołem zbudowanym ludzkimi rękami, trzeba pracować razem w budowaniu, urzeczywistnianiu oraz uświęcaniu Kościoła żyjącego, tego duchowego. Budujmy go zatem z silną wiarą, w duchu pokuty, podejmując walkę duchową, poprzez kształtowane cnoty i dobre dzieła miłe Bogu. Katedra powstała w dolinie Arsenału, w miejscu gdzie w przeszłości znajdował się skład broni oraz stacjonowało wojsko. Dzisiaj ta dolina przekształciła się z miejsce pokoju oraz uświęcenia, w dolinę łaski i błogosławieństwa, nie tylko dla Bukaresztu, ale dla całej Rumunii - dodał patriarcha Bartłomiej.

Katedra o wysokości 120 m, wzniesiona w centrum Bukaresztu, góruje nad gigantycznym pałacem zbudowanym dla ostatniego komunistycznego przywódcy Rumunii Nicolae Ceausescu.

Budowa nowej gigantycznej świątyni, która kosztowała dotąd 110 mln euro, jest przez niektórych krytykowana, gdyż trzy czwarte wydatkowanej sumy pochodzi z budżetu państwa - pisze agencja Associated Press. Wskazuje, że krytycy uważają, że lepiej byłoby wydać te pieniądze na szpitale.

Agencja przypomina, że ok. 86 proc. Rumunów to wierni Kościoła prawosławnego, który odżył po upadku komunizmu w roku 1989. Liczba wiernych w ostatnich latach jednak zmniejszyła się, zwłaszcza w miastach - pisze AP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rumunia: powstał jeden z największych kościołów na świecie. W konsekracji wzięło udział 30 tys. osób
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.