Rycerze JP2: nie dla dyskryminacji katolików

Rycerze JP2: nie dla dyskryminacji katolików
(fot. sxc.hu)
8 lat temu
KAI / pz

Sprzeciw wobec atakowania Kościoła i jego duszpasterzy oraz brutalizacji życia publicznego wyraził w specjalnym oświadczeniu Zakon Rycerzy Jana Pawła II. "Oczekujemy rozwiązywania rzeczywistych i poważnych problemów Polski i Polaków a nie przykrywania ich kolejnymi skandalami i kampaniami nienawiści wobec ludzi wierzących" - napisali do parlamentarzystów.

Zakon Rycerzy Jana Pawła II to wspólnota świeckich mężczyzn. Powstał on w maju ub.r. jako wotum dziękczynne za beatyfikację i pontyfikat papieża-Polaka.

Poniżej pełny tekst oświadczenia.

STANOWISKO ZAKONU RYCERZY JANA PAWŁA II

Bezprzykładne atakowanie w ostatnim czasie Kościoła i Jego duszpasterzy musi wywoływać i wywołuje zrozumiałe reakcje sprzeciwu wobec każdych takich przejawów nie tylko brutalizacji życia publicznego, ale jego spłycania do prymitywnego poziomu nie mającego nic wspólnego z merytoryczną debatą. W efekcie prowadzi to do kolejnych wynaturzeń życia społecznego i nakręcania spirali nienawiści, która wprost uderza w ludzi wierzących i wolności obywatelskie.

Ta nasilająca się w życiu publicznym dyskryminacja katolików cofa nas do czasów komunistycznego totalitaryzmu i zniewalania narodu.

Dążenie niektórych polityków do podtrzymania swej obecności na scenie politycznej za wszelką cenę - również poprzez wulgaryzowanie życia publicznego, prymitywizowanie i szokowanie - przybiera dziś rozmiary niesmacznej i odrażającej kampanii nienawiści. Te à rebours "homofoniczne" postawy rozmaitych " celebrytów-ateizatorów" państwa i narodu obserwujemy od dłuższego czasu z najwyższym niepokojem.

Nie ma i nie będzie naszej zgody na takie prowokacje, w klimacie których rodzą się decyzje o dyskryminacji mediów katolickich z Radiem Maryja i Telewizją Trwam na czele, pomysły o dyskryminacji materialnej katolików i katolickich instytucji czy wreszcie bezkarność w atakowaniu katolików i ich wiary.

Zdecydowanie stajemy w obronie naszych duszpasterzy, w tym zwłaszcza Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Abpa Józefa Michalika i Ojca Tadeusza Rydzyka. Solidaryzujemy się z dotychczasowymi głosami w ich obronie i apelujemy do Prezydium Sejmu o stosowną reakcję. Apelujemy również do pozostałych parlamentarzystów o napiętnowanie takich postaw jakże odległych od tego, co jeszcze tak niedawno mówił w polskim Sejmie beatyfikowany przed niespełna rokiem Ojciec Święty Jan Paweł II:

"Miejsce, w którym się znajdujemy, skłania do głębokiej refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem w życiu publicznym z daru odzyskanej wolności oraz nad potrzebą współpracy na rzecz dobra wspólnego".

Takiej współpracy nad rozwiązywaniem rzeczywistych i poważnych problemów Polski i Polaków oczekujemy, a nie przykrywania ich kolejnymi skandalami i kampaniami nienawiści wobec ludzi wierzących i Kościoła.

To przed tym ostrzegał Jan Paweł II w polskim Sejmie, przypominając 11 czerwca 1999 r., że pojawia się "groźba sprzymierzenia się demokracji z relatywizmem etycznym, który pozbawia życie społeczności cywilnej trwałego moralnego punktu odniesienia, odbierając mu, w sposób radykalny, zdolność rozpoznawania prawdy. Jeśli bowiem nie istnieje żadna ostateczna prawda, będąca przewodnikiem dla działalności politycznej i nadająca jej kierunek, łatwo o instrumentalizację idei i przekonań dla celów, jakie stawia sobie władza. Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rycerze JP2: nie dla dyskryminacji katolików
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Rycerze JP2: nie dla dyskryminacji katolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.