Rzecznik archidiecezji warszawskiej: prof. Romuald Dębski będzie miał katolicki pogrzeb

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: prof. Romuald Dębski będzie miał katolicki pogrzeb
(fot. Jarl Schmidt / Unsplash // facebook.com Dębski Clinic)
2 lata temu
KAI / kk

Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Mamy prawo do oceny Jego postępowania, także negatywnej, nie znamy jednak Jego najgłębszych motywacji i tajemnic sumienia. Zmarły podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga. Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, władze Archidiecezji Warszawskiej zadecydowały, że odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Dębskiego - brzmi komunikat rzecznika archidiecezji warszawskiej.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat ws. pogrzebu prof. Romualda Dębskiego

Kościół nigdy nie zaprzestaje modlitwy za zmarłych, zwłaszcza tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują. Prof. Romuald Dębski był ochrzczonym katolikiem i przed śmiercią został opatrzony Świętymi Sakramentami, które w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia powodują zatrzymanie skutków ewentualnie zaciągniętej ekskomuniki. Ponadto żadna kara przewidziana przez prawo kościelne nie została Mu wymierzona ani wobec Niego zadeklarowana.

Uzasadniony niepokój wiernych wywoływała znana powszechnie postawa Zmarłego wobec aborcji, która była sprzeczna z nauczaniem Kościoła. Przypominamy, że Kościół nieustająco upomina się o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i sprzeciwia się jakiejkolwiek formie aborcji. Nie sposób jednakże pominąć wdzięczności licznego grona kobiet w zagrożonych ciążach, którym Zmarły pomógł w urodzeniu ich dzieci.

Po wyrażeniu jednoznacznej oceny poglądów i postawy Zmarłego w tej niezwykle ważnej i delikatnej kwestii, pamiętajmy o tym, że Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Mamy prawo do oceny Jego postępowania, także negatywnej, nie znamy jednak Jego najgłębszych motywacji i tajemnic Jego sumienia. Zmarły podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga. Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, władze Archidiecezji Warszawskiej zadecydowały, że odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Dębskiego. Podczas mszy pogrzebowej nie są przewidziane żadne przemówienia poza homilią liturgiczną proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie. Mamy nadzieję, że ta liturgia będzie okazją do poważnej refleksji nad wartością ludzkiego życia, za które każdy odpowie przed sprawiedliwym i miłosiernym Sędzią. Niech nasza modlitwa za Zmarłego pozwoli wyjednać Mu Boże Miłosierdzie.

ks. Przemysław Śliwiński

Rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej

* * *

Sprawę na Facebooku skomentował ks. Łukasz Kachnowicz, który pisze, że "po ludzku może się to wydawać niesprawiedliwe i niepedagogiczne, że aborter w ostatnim momencie przyjmuje sakramenty. Ale własnie po to jest chrześcijaństwo, żeby być ratunkiem, nawet w ostatniej chwili, nawet kosztem sprawiedliwości".

Prof. Dębski przyjął sakramenty przed śmiercią, będzie miał katolicki pogrzeb. Jak mnie zawsze cieszą takie informacje....

Opublikowany przez Łukasz Kachnowicz Czwartek, 3 stycznia 2019

"Bóg tak bardzo kocha człowieka i tak bardzo chce mu okazać miłosierdzie. I to jest dla mnie zawsze moment, w którym czuje jeszcze bardziej, że chce "uprawiać" chrześcijaństwo, które karmi się i innych nadzieją: skandaliczną nadzieją dla każdego" - dodaje znany ksiądz-publicysta.

Wcześniej wiadomość o śmierci prof. Dębskiego skomentował o. Grzegorz Kramer SJ, który podkreślił, że nawet jeśli miał odmienne zdanie, to dyskusja ze strony Dębskiego była "na najwyższym poziomie". Dziś dodał: "Z jednej strony cieszę się z tego komunikatu, z drugiej jest mi wstyd, że trzeba takie komunikaty wydawać...".

"

‪Kilka razy przysłuchiwałem się w jaki sposób rozmawiał z przeciwnikami + prof. Romuald Dębski, i zawsze widziałem w tym...

Opublikowany przez Grzegorz Kramer Czwartek, 20 grudnia 2018
"Umarł człowiek, który urodził (tak, tak się w branży mówi) setki dzieci. Który był najszczęśliwszy, kiedy urodził wraz z pacjentką piękne, zdrowe dziecko. Człowiek, który nie bał się ratować życia kobiet, nawet, jeśli był za to wyzywany od morderców" - pisał o nim Michał Gostkiewicz, dziennikarz który przeprowadził z prof. Dębskim obszerny wywiad. "Tak, w Szpitalu Bielańskim u Dębskiego przeprowadzano - oprócz porodów, często trudnych, skomplikowanych, których nikt by się nie podjął - także zabiegi przerywania ciąży. W granicach określonych ustawą. Nienawidził tego".
"Rzeczywistość taka, że «przychodzę sobie przerwać ciążę, bo nie chcę w niej być» - tak być nie powinno. Ja nigdy w życiu nie zrobię zabiegu przerwania ciąży za pieniądze" - podkreślał w rozmowie.

Jechałem na ten wywiad, nie wiedząc - jak zawsze - jak pójdzie. Czy w ogóle się uda, między jedną a drugą operacją....

Opublikowany przez Michał Gostkiewicz Czwartek, 20 grudnia 2018

Prof. Romuald Dębski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, zmarł 20 grudnia ub. roku. Miał 62 lata.

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy tylko co nieważne jak krowa się...

Opublikowany przez Dębski Clinic Wtorek, 1 stycznia 2019
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Rożnowska
31,92 zł
39,90 zł

Geniusz, dla którego najważniejszy był człowiek

Ten wie o człowieku więcej niż Freud, Heidegger, Levinas.  ks. prof. Józef Tischner

Wielkość Antoniego Kępińskiego wyraża się tym, że – odwołam się tu do zwrotu banalnego, ale kluczowego...

Skomentuj artykuł

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: prof. Romuald Dębski będzie miał katolicki pogrzeb
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.