Rzecznik KEP: abp Gądecki apeluje o powołanie komisji ws. kard. Dziwisza. Tomasz Terlikowski: to pozorowanie zaangażowania

Rzecznik KEP: abp Gądecki apeluje o powołanie komisji ws. kard. Dziwisza. Tomasz Terlikowski: to pozorowanie zaangażowania
(fot. twitter.com/EpiskopatNews; Facebook / Tomasz Terlikowski)
KAI / df

W nawiązaniu do artykułu opublikowanego na jednym z portali internetowych, w którym zarzuca się przewodniczącemu KEP, iż po spotkaniu z Januszem Szymikiem 14 maja 2019 r. nie zrealizował zapisów dokumentu "Vos estis lux mundi", należy przypomnieć, że spotkania abp. Stanisława Gądeckiego z pokrzywdzonymi odbywały się w odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka. Miały charakter duszpasterski, niepubliczny, o czym osoby zapraszane były informowane. Oznacza to, że spotkania te nie były częścią procedury kanonicznej i dlatego nie były protokołowane - napisał w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Poniżej tekst oświadczenia:

OŚWIADCZENIE RZECZNIKA KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W nawiązaniu do artykułu „List do papieża Franciszka. Tym razem w sprawie abp. Gądeckiego”, opublikowanego na jednym z portali internetowych, w którym zarzuca się przewodniczącemu KEP, iż po spotkaniu z p. Januszem Szymikiem dnia 14 maja 2019 roku nie zrealizował zapisów dokumentu Vos estis lux mundi, należy przypomnieć, że:

1. Spotkania abp. Stanisława Gądeckiego z pokrzywdzonymi odbywały się w odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka. Miały one charakter duszpasterski, prywatny (to znaczy niepubliczny), o czym osoby zapraszane były informowane. Oznacza to, że spotkania te nie były częścią procedury kanonicznej i dlatego nie były protokołowane, ani stenotypowane dla możliwości ewentualnego wykorzystania tych materiałów w przyszłości.

2. W dniu, w którym odbywało się spotkanie, nie obowiązywały jeszcze przepisy Vos Estis lux mundi.

3. Jednak wobec pojawiających się w późniejszym czasie w przestrzeni medialnej wątpliwości co do zaangażowania byłego metropolity krakowskiego w tę sprawę, sam kard. Stanisław Dziwisza kilkakrotnie zaznaczał w swoich publicznych wypowiedziach, że proponuje, aby wyjaśniła je komisja, o co również postulował przewodniczący KEP w Oświadczeniu z dnia 10 listopada 2020 roku.

ks. Leszek Gęsiak SJ
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21 grudnia 2020 r.

Oświadczenie skomentował Tomasz Terlikowski:

Nie chcę się już czepiać, ale gdy po raz kolejny czytam, że przewodniczący KEP postuluje powołanie Komisji, która wyjaśni wątpliwości w sprawie działań emerytowanego metropolity krakowskiego, to zastanawiam się do kogo arcybiskup Stanisław Gądecki to „postuluje”? I po co owe postulaty powtarza rzecznik KEP? Czy ową komisję mamy stworzyć my, świeccy? Jest jasne, że tak się tego nie da zrobić, bo nawet gdyby taką komisję - ponad podziałami świeckich - udałoby się zbudować, to czy dostałaby ona dostęp do kurialnych i biskupich archiwów? Czy ma to zrobić państwo? Wątpliwe, bo to byłoby naruszenie rozdziału państwa i Kościoła? A zatem… wydaje się, że jedyną organizacją, która może to zrobić jest Kościół.

Apele abp Gądeckiego skierowane więc mogą być do niego samego, bo to on - tak się składa - jest przewodniczącym KEP i może propozycje powołania Komisji złożyć w trakcie obrad. To by była dobra odpowiedź na jego własny postulat. Problem polega na tym, że na razie - poza postulowaniem nic się nie dzieje, co niestety sprawia, że można odnieść wrażenie, że jedynym celem owego postulowania jest… pozorowanie zaangażowania.

 

Nie chcę się już czepiać, ale gdy po raz kolejny czytam, że przewodniczący KEP postuluje powołanie Komisji, która...

Opublikowany przez Tomasza Terlikowskiego Poniedziałek, 21 grudnia 2020
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Rzecznik KEP: abp Gądecki apeluje o powołanie komisji ws. kard. Dziwisza. Tomasz Terlikowski: to pozorowanie zaangażowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.