Rzym: przedpremierowy pokaz filmu Scorsese dla jezuitów

(fot. sbclick / flickr.com / CC BY)
KAI / sz

Pod koniec listopada w Rzymie 400 jezuitów weźmie udział w przedpremierowym pokazie "Ciszy" - najnowszego filmu słynnego amerykańskiego reżysera Martina Scorsese. W ekipie przygotowującej i kręcącej film było także kilku członków Towarzystwa Jezusowego. Premiera "Ciszy" planowana jest na 23 grudnia.

Film jest adaptacją powieści japońskiego pisarza katolickiego, autora wielu bestsellerów, Shūsaku Endō (1923-1996) o tym samym tytule, a poświęconej prześladowaniom chrześcijan w XVII w. w Japonii. Oparta na historycznych faktach powieść, w która w polskim tłumaczeniu nosi tytuł "Milczenie", została opublikowana w 1966 r. Dotyczy ona czasów prześladowania chrześcijan w Japonii z początku XVII wieku w czasie rządów rodu Tokugawa. Opowiada historię młodego portugalskiego jezuity, ks. Sebastião Rodriguesa, który zostaje wysłany do Kraju Kwitnącej Wiśni, aby wspomóc lokalnych katolików i sprawdzić, czy jeden z pracujących tam już jezuitów, ks. Cristovão Ferreira nie został apostatą.

Ks. Ferreira (1580-1650) to postać autentyczna. Był zakonnikiem, który poddany torturom, wyrzekł się chrześcijaństwa i został buddyjskim mnichem. Napisał też traktat teologiczny przeciwko chrześcijaństwu.

Powieściowy ks. Rodrigues przybył do Japonii w 1638 r. wraz ze swym towarzyszem ks. Francisco Garrpe. Zakonnicy spotkali się z sytuacją okrutnego prześladowania chrześcijan, którzy musieli się ukrywać i żyli w wielkim rozproszeniu. Przedstawiciele rodu Tokugawa zmuszali podejrzanych o wyznawania chrześcijaństwa do deptania drewnianych lub kamiennych wizerunków ukrzyżowanego Chrystusa, tzw. fumi-e. Tych, którzy nie chcieli tego uczynić, więziono i skazywano na śmierć. Wielu wyznawców Chrystusa aby zachować życie, deptało święte obrazy, by później żyć w poczuciu wstydu i hańby.

DEON.PL POLECA

Powieść przedstawia w przejmujący sposób prześladowania wiernych Kościołowi i przeżycia samego ks. Rodriguesa, który zostaje zdradzony przez współtowarzysza. W kulminacyjnym momencie zakonnik ma zdeptać wizerunek Chrystusa i wtedy oblicze Ukrzyżowanego zaczyna przemawiać do niego. "Patrząc na niego smutno te oczy mówiły: Depcz! Możesz deptać! Ja po to istnieję, żebyście po mnie deptali - nie była to jednak twarz przepełniona majestatem i chwałą, jaką znał z Rzymu, ale zraniona głowa Zbawiciela, który mówi: Zdepcz mnie, zdepcz. Po to w końcu przyszedłem" - brzmi przejmujący fragment powieści, za którą Endo otrzymał w 1966 r. Nagrodę im. Tanizakiego.

W filmie wystpują m.in. Andrew Garfield jako ks. Sebastião Rodrigues, Adam Driver jako ks. Francisco Garrpe i Liam Neeson jako ks. Cristóvão Ferreira.

Jest to druga adaptacja powieści Endō. Pierwszą nakręcił w 1971 r. japoński reżyser Masahiro Shinoda. Film był w 1972 r. przedstawiony na festiwalu filmowym w Cannes.

Według portalu deadline.com "Cisza" w reżyserii Scorsese ma wiele podobieństw ze słynnym filmem "Misja" w reżyserii Rolanda Joffe z 1986 r. o jezuickich misjach w Ameryce Południowej.

Scorsese nakręcił już jeden film odwołujący się do wątków chrześcijańskich. Było to "Ostatnie kuszenie Chrystusa" z 1988 r., według powieści greckiego pisarza Nikosa Kazantzakisa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzym: przedpremierowy pokaz filmu Scorsese dla jezuitów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.