Rzym: w meczecie modły po włosku

Rzym: w meczecie modły po włosku
(fot. shuttertsock.com)
KAI/ ed

W Wielkim Meczecie w Rzymie 11 listopada modlitwy piątkowe odmawiano po raz pierwszy po włosku.

Dyrektor centrum islamskiego meczetu, Abdullah Redouane powiedział rzymskiemu dziennikowi "Il Messaggero", że jest to ważne dla integracji muzułmanów, bo w ten sposób wierni będą mieli okazję nauki włoskiego.

Jak poinformowano, w największym mecie Europy egipski imam Salah Ramadan symultanicznie tłumaczył teksty modlitwy piątkowej z arabskiego na włoski. Ramadan, który ukończył studia literatury włoskiej w Rzymie, uczy języka włoskiego 20 spośród ogółem 52 imamów z regionu Lacjum. O tym, że islamscy duchowni prowadzący modlitwy w meczetach powinni przejść kursy językowe, zadecydowali latem br. imamowie Rzymu.

W lipcu włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano uzgodnił z organizacjami islamskimi, że w przyszłości kazania powinny być głoszone po włosku. Ponadto zapowiedział wprowadzenie dyplomu państwowego dla imamów. Wśród innych warunków wymienił i to, że duchowni powinni ukończyć kurs wiedzy o prawach obywatelskich. W zamian będą mieli m.in. możliwość otrzymania duszpasterstwa w zakładach karnych.

Według oficjalnych danych wśród 60 milionów mieszkańców Włoch 1,6 mln. to muzułmanie, z czego ok. 90 tys. mieszka w Rzymie. Jedna trzecia muzułmanów w stolicy Włoch pochodzi z Bangladeszu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzym: w meczecie modły po włosku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.