Rzymski program beatyfikacji Jana Pawła II
Szereg uściśleń co do rzymskich obchodów liturgicznych związanych z beatyfikacją Jana Pawła II podano dziś na konferencji w watykańskim biurze prasowym.
Wieczorne czuwanie modlitewne (od godz. 20.00 do 22.30) na antycznym stadionie Circo Massimo w sobotę 30 kwietnia będzie się składało z dwóch części. Pierwsza rozpocznie się procesyjną intronizacją czczonego w bazylice Matki Bożej Większej obrazu maryjnego Salus Populi Romani z udziałem delegacji wszystkich rzymskich parafii. Potem obecni wysłuchają świadectw bliskich współpracowników Jana Pawła II, kard. Stanisława Dziwisza i byłego watykańskiego rzecznika Joaquína Navarro-Vallsa, oraz uzdrowionej za wstawiennictwem sługi Bożego s. Marie Simon-Pierre. Zobaczą też na telebimach różne ważne momenty jego pontyfikatu.
W drugiej części czuwania odmówią różańcowe tajemnice światła w połączeniu specjalnym telemostem z pięciu sanktuariami. Pierwszym z nich, jak już wiedzieliśmy, będzie sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, z którym związano modlitwę w intencji młodzieży. Natomiast dotychczasowa lista pozostałych jest zmodyfikowana. Oprócz Guadalupe w Meksyku będą to Kawekamo – Bugando w Tanzanii, Harissa w Libanie i Fatima.
Przez całą noc z soboty 30 kwietnia na niedzielę 1 maja otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu: św. Agnieszki przy Piazza Navona, św. Marka przy Placu Weneckim, św. Anastazji niedaleko Circo Massimo, Del Gesù, Chiesa Nuova, San Giovanni dei Fiorentini, Sant’Andrea della Valle i św. Bartłomieja na Wyspie.
Mszę beatyfikacyjną w niedzielę 1 maja na placu św. Piotra poprzedzi jako przygotowanie koronka do Miłosierdzia Bożego, zakończona śpiewem po polsku: „Jezu ufam Tobie”. Teksty mszalne będą z Niedzieli Oktawy Wielkanocnej, czyli Bożego Miłosierdzia. Natomiast pierwszą Eucharystią z tekstami ku czci bł. Jana Pawła II będzie Msza dziękczynna, której w poniedziałek 2 maja przewodniczyć będzie na placu św. Piotra kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Oprawę muzyczną liturgii obok chóru diecezji rzymskiej dadzą chór z Warszawy i orkiestra symfoniczna z Wadowic. Przypomnijmy, że polska Msza dziękczynna z udziałem episkopatu zostanie odprawiona 3 maja w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.
Na dzisiejszej konferencji prasowej papieski wikariusz dla Wiecznego Miasta stwierdził, że ze względu na kryzys ekonomiczny diecezja nie zwracała się o pomoc finansową do instytucji publicznych. Liczy tylko na sponsorów i własne środki. Kard. Agostino Vallini powiedział ponadto, że prosił Benedykta XVI o wprowadzenie po beatyfikacji obowiązkowego wspomnienia liturgicznego bł. Jana Pawła II. Zazwyczaj przysługuje to jedynie świętym i to nie od razu po kanonizacji.
Watykański rzecznik prasowy podczas konferencji przypomniał raz jeszcze, że trumna nowego Błogosławionego nie zostanie otwarta. Jak poinformował ks. Federico Lombardi SJ, w piątek 29 i sobotę 30 kwietnia Groty Watykańskie będą dla pielgrzymów zamknięte. W piątek wieczorem relikwie bł. Innocentego XI zostaną przeniesione do ołtarza Przemienienia Pańskiego z kaplicy św. Sebastiana, która jest przeznaczona dla Jana Pawła II. Trumna z jego ciałem zostanie wyjęta z dotychczasowego grobu w piątek 29 kwietnia, a dopiero w dniu beatyfikacji przeniesiona do bazyliki watykańskiej przed ołtarz Konfesji.
Skomentuj artykuł